View Single Post
Old 09 Aug 2012, 15:21   #47
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cum toate personajele sunt bazate pe cele din benzi desenate si au fost alterate sa se integreze in universul lui Nolan atunci cum poti sa zici ca a fost penibil?Aberezi si tu si oneflyride pentru ca Talia era alegerea logica sa duca planul lui ta-su la bun sfarsit,fiind o legatura directa cu Batman Begins.
In mare parte as putea sa zic ca ea a fost personajul negativ principal,doar ca actiona din umbra(see what I did there?),infiltrandu-se in sanul singurelor persoane care puteau opune rezistenta impotriva planului initial de a distruge orasul iar Bane a fost doar un pion in marea schema a lucrurilor,un martir daca vreti.

LE: Review:

Am reusit sa vad TDKR in IMAX in cele din urma si nu mi-a parut rau nici o secunda ca am venit pana in Bucuresti.
Fiind prima oara cand merg la IMAX,pot sa zic ca a fost o experienta speciala,de la ecranul mare si imaginea clara pana la sunetul puternic.

Nu stiu daca am mai vazut un film de genul facut in felul asta pana acum,scenele de actiune fiind un asalt asupra ochilor iar Hans Zimmer a dat lovitura din nou cu o coloana sonora geniala,care de fiecare data cand incepea in momentele cheie,ma lua cu fiori si mi se facea pielea gainii.

Acum despre filmul in sine,fata de primele doua,TDKR tinteste mai sus,fiind mai bogat in idei si mai ambitios,insa cu grade de succes discutabile in anumite parti.
Sunt de acord cu rifa si Liviu legat de montaj,se trecea mult prea repede de la un cadru la altul si in anumite faze mi s-a parut ca parca era Nolan intr-o cursa contra cronometru incercand sa filmeze cat mai mult.

Sunt cateva replici cam penibile de-a lungul filmului,insa nu e nimic foarte grav.
Din punct de vedere al acting-ului pot sa zic ca mai toti s-au ridicat la nivelul asteptarilor cu mici exceptii.

-Christian Bale a reusit sa-l surprinda pe un Bruce Wayne macinat de vina,regrete si fara sperante.
-Ane Hathaway le-a dat peste nas criticilor care se indoiau ca aceasta are calitatile necesare s-o interpreteze pe Catwoman si dupa parerea mea a fost chiar pisicoasa,avand si o chimie bunicica cu Bale.
-Tom Hardy ca Bane a avut o prezenta impunatoare de predator Apex,care vegheaza de pe varful lantului trofic tot ce misca.Vocea lui mi-a adus aminte de Darth Vader uneori iar livrarea dialogurilor a fost in mare parte buna/foarte buna cu mici exagerari care nu m-au convins.

Spoilers ahead:

Fata de TDK,acesta mi s-a parut si mai dark iar la cinematography a fost extraordinar ce-a facut Wally Pfister,dupa parerea mea TDKR e magnum opus-ul lui.
Prima bataie dintre Bane si Batman a fost de-a dreptul geniala dupa parerea mea.Scrasneam din dinti si faceam ochii mici la fiecare pumn incasat de Batman.
@Fedy: Sigur iti arde de misto-uri.Primul clip postat de tine cu bataia "realista" ar fi functionat doar intr-un film in care personajele principale sunt retardate mintal sau chiar nu stiu sa se bata.
Admir faptul ca Nolan nu a cedat presiunilor de a umple filmul cu galeti de CGI si rezultatul final arata mult mai convingator decat blockbuster-ul tipic.

Am inceput sa banuiesc ceva in legatura cu John Blake de cand a impuscat cei 2 mercenari deghizati in muncitori si a avut instant regrete,aruncand pistolul .Mai tarziu,cand am inceput sa citesc pe IGN,am dat de o teorie interesanta,care sincer mi-a scapat in timpul vizionarii.

Nolan a tot spus de-a lungul timpului ca Robin nu va face parte din universul sau iar Bale a declarat ca daca acesta va fi inclus,el o sa renunte la rolul lui Bruce Wayne/Batman.

In ciuda declaratiilor,TDKR este de fapt Batman and Robin,pentru ca numele real al lui John Blake este Robin si cum acesta l-a ajutat pe Batman de-a lungul filmului,e explicatia perfecta,singurul lucru e ca a actionat doar ca civil/politist.

Lindy Hemming,designer-ul costumelor din trilogia DK a declarat de curand ca originile lui Bane au fost taiate din versiunea aparuta la cinema ceea ce da de gandit daca se va scoate un director's cut la film,pentru ca sigur ar avea nevoie de unul,sa mai repare din erorile prezente prin anumite locuri.
R'as si-a primit originea deabia in ultimul film,Joker n-a primit si nici nu avea nevoie de una pentru ca functioneaza perfect ca un personaj misterios,fara reguli care vrea doar sa creeze haos.
Consider ca Bane ar fi avut nevoie de origini,mai ales daca a tot avut grija de Talia de cand era mica si ar fi adaugat ceva mai mult la personalitatea acestuia.

Mie amenintarea cu bomba atomica mi s-a parut una logica si nu m-a deranjat,pentru ca a aratat cat de departe este Batman sa mearga pentru a apara orasul sau,cu bune si rele.A fost gata sa faca sacrificiul suprem si din cauza asta i s-a ridicat si statuie,devenind in sfarsit un simbol,urmand sfatul lui R'as din Batman Begins.
Scena cu statuia e si o trimitere la istoria personajului in pop culture-ul american si cat de apreciat ramane in continuare,chiar daca o data la 10 ani este reinventat putin cate putin pentru a fi mai relevant timpurilor curente.De altfel,a spus-o si Nolan:"Batman will outlive us all."

Finalul mi-a placut pentru ca una la mana,sunt mare fan al lui JGL si a doua la mana,era o alegere logica,Nolan dand indicii de-a lungul intregului film.
As fi total dezamagit daca nu s-ar merge pe aceeasi linie in urmatorul film,oricand ar aparea el pentru ca mi se pare ca ar fi mai mare pacatul sa se ajunga la un reebot dupa tot ce-a creat Nolan in cei 7 ani petrecuti la carma lui Batman.
Dupa parerea mea,TDKR e o capodopera imperfecta a genului si cum spuneau si alti critici,orice film scos de Marvel pana acum in comparatie cu aceasta trilogie e pistol cu apa.
Asta nu inseamna ca nu pot fi apreciate ambele abordari doar ca din ce-a facut Nolan,ramai cu mai mult dupa ce iesi din sala de cinema.

Din partea mea,filmul are 10/10 pentru ca a fost un final satisfacator pentru una din cele mai de succes trilogii facute vreodata,desi sunt constient de problemele sale,pe care pot sa le ignor cu usurinta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 11 Aug 2012 at 18:25.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif