View Single Post
Old 03 Aug 2012, 10:47   #623
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by paul_aramis:
Originally Posted by reivan:
Ma eu am un argument , chiar mai multe.
1. Avortul e legal , multa lume face avort prea putini copii.
2. in fiecare an din 2000 incoa` populatia tarii scade cu 200 de mii.
3. CNAS a facut cate o fisa pentru fiecare roman inscris la un medic de familia , asta incluzandu-i si pe cei de afara . Au psus deasemenea ca-s 16,5 milioane oameni cu drept de vot in toata lumea , ca altfel nu ma mai certam cu tine daca ziceau ca-s doar in Romania 16,5.
tu scoţi căcaturile astea de la tine din cap sau ai linie scurtă cu partidu'? zău dacă înţeleg de ce insişti tu să te faci de rahat, înghiţind (şi transmiţând mai departe) toate tâmpeniile pe care ţi le bagă pe gât partidu'?

hai să ne uităm un pic la ce elucubraţii ai scris acum:

în ultimii 13-14 ani populaţia României a înregistrat constant un declin natural, din diferite motive (nu fac obiectul discuţiei). acest declin a fost din an în an tot mai mare, astfel încât în 2011, a ajuns la cifra de 55 de mii de persoane (55,476 mai exact, adică cca 3‰), faţă de vreo 35 de mii în 2002. ouch, cam departe de ce ne spune partidu', undeva trebuie să fie o greşeală, că doar partidu' ştie ce spune, el nu ne minţeşte, ce dracu!

păi hai să vedem unde e greşeala. păi un să fie, ori partidu' habar n-are ce zice (ah, deci nu ne-a minciunit, a greşit şi ei sireaci că doar e oameni) ori noi ne uităm ca bou-n călindar şi nu pricepem ce citim. deci în ultimii 10 ani cealaltă componentă a declinului demografic al populaţiei, aia de se cheamă migraţie externă, a înregistrat o valoare medie de, ia să vedem, deci am fost 21.6 milioane în 2002 (la recensământu' pesedist), lu' băselu i-au ieşit doar 19, scădem una din alta ne dă 2.6 milioane, scădem pe ăia de au crăpat (ăl de sus cu mila) adică o juma de milion (no, de dragu' calculului hai să zicem c-or dat colţu' şase sute de mii), deci ne mai rămân 2 milioane, împărţim la 10 şi ne dă, ia să vedem deci ne dă (are careva un calculator de ăla de coşniţă, că io nu mă pricem la de astea complicate) deci ne dă, ăăăăă, 200 de mii. pe an. mediu. ura! partidu' nu ne-a minciunit! am avut dreptate. da' ia stai un pic.
că mai avem o dilemă.

deci CNASu' zice că el are înregistraţi 20 de milioane. bun. şi că îi are în evidenţă şi pe ăia de afară. cum naiba or fi făcut dom'le medicii ăia de i-or luat în evidenţă pe ăia de afară? mă gândesc, cu mintea mea asta proastă, că s-or fi adunat toţi medicii de familie din ţara asta într-o sală undeva, or luat lista cu toţi românii care-s pe-afară (că trebuie neapărat să o aibă, nu!) ş-or început: Aboului Andtei! ăl iau eu, a zis medicul X; Avacii Doina! trece la mine, a zis medicul Y. şi tot aşa până şi-au împărţit toată lista... iar Făt Frumos şi Ileana Cosânzeana au tgrăîit fericiţi până la adânci bătrâneţi, ş-or mai fi trăind şi acum, dacă n-or fi murit! (să verifice careva listele electorale)

Originally Posted by reivan:
Cat despre cauza cu oamenii care au dat jet..Cred ca 50 % dintre ei nu au stiut intrebarea si au pus nu crezand ca voteaza da , si nimeni nu da jet nimanui exercitandu-si un simplu drept constitutional.

ok, deci hai să vă mai credităm cu încă o juma de milion de voturi, pe lângă alea 7.4, treacă de la noi. avem de unde.
dar să nu ne oprim cu logica aici. să o ducem până la capăt: din ăia 7.4 milioane care au dat cu ştampila pe DA, 50% au vrut de fapt votează pentrz băsel. deci luăm 50% de aici şi punem dincolo şi ne dă... ups, să vie cetăţeanu' turmentat să voteze şi el, că doar n-o să stăm la egalitate!

Originally Posted by reivan:
4. Mad bro ?

pen' ce? că debitezi tâmpenii?

hai să vorbim de occidentu' ăla care fierbe împotriva lu' marinelu prin ziare. deci e DW au ba?

Originally Posted by danonino:
...

jet chibiţ, că-ţi pute gura mai rău decât curu'
Nu io ma jur ca tu esti prost.
Fiecare roman are medic de familie de cand are 2-3 anisori.
Chiar daca pleaca el in Cambogia sau in Pula ( croatia ) el tot e inscris in listele medicilor de familie . Medicii de familie au fisele respectivelor oameni in pc , si transmit datele la CNAS .

Eti prost ma jur , eu spun aici din ce am vazut pe la tv la mai multe posturi ca CNAS a declarat ca sunt 16 milioane de oameni cu drept de vot in LUME , IN TOATA LUMEA. Eu-s chiar asa de prost sa spun ca sunt doar in ro 16 milioane si ca afara numai sunt vreo 2? Du-te amic in tara laptelui , ca vad ca nu ai treaba.Si nu am reusit sa citesc toate ziarele din occident dar am vreo 2 franceze , 1 german care nu stiu cum se cheama si in Guardian. Mai mult nu-mi permit cunostintele de limbi straine sa citesc.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif