View Single Post
Old 10 Jul 2012, 21:10   #4241
maur
Junior
 
maur
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 31
Paolo Sorrentino este regizor atat la 'Il Divo' cat si la 'This must be the place', dar si actor in 'Il Caimano' de Nanni Moretti.
Firul narativ al acestor filme sufera ,este chiar si adevarat ca figura lui Andreotti este redata in mod meticulos dar nu face altceva decat sa repete diverse interviuri , fraze , conventii, gesturi pe care personajul insusi de-a lungul vietii le-a realizat(nu e mort...),Nu stiu inca daca sa-l consider un film despre putere sau despre un exponent al ei.
am observat aluzii mai mult sau mai putin exagerate la 'Kill Bill', 'Untochables','Godfather' si 'Dracula' lui Coppola.mi-a placut interpretarea lui Servillo.

cat despre al doilea film .Sean Penn face un rol modest.l-as compara cu Michael Rourke in 'Wrestler' ambele nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor(mele),de mentionat totusi muzica , pentru ca totusi este o istorie rock...

Moretti ,face o parodie in stilul sau despre un personaj politic pe care inttdeauna l-a avut ca inamic,sa nu uitam ca Nanni face si politica, nu doar cinematografie.
dar apropo, cred ca la Cannes s-a descurcat mai mult decat onorabil.
maur is offline   Reply With Quote sendpm.gif