Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 18:51   #78
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
"Revendind la film insa... din start mi-am adus aminte de un mit interesant care se regaseste din plin in film. Ridley Scott a recunoscut la un moment dat ca filmul este direct influentat de miturile Persane. Am sa ma axez momentan numai pe elementele din film legate strans de [B]mitologia sumeriana[/b]." - a spus Rifa. Deci e clar ca se refera numai la film, in ceea ce spune mai departe. Numele acelea exista, deci nu a aberat. Si in plus aduce si exemple din film.
"....care sunt barierele impuse de un film intr-un SF..." - a spus Redy. Eu te intreb, Redy, exista bariere cand vorbim de sf sau fictiune? NU!

Rezumatul tau m-a intrerupt din invatat ( pentru examenul de maine), si m-a facut sa rad, mult.
David e baiatul care s-a jucat cu focul, sau cu acea chestie neagra mai bine zis.

Ca sa iti raspund simplu, orice creator de ceva, si care are bani ( cum e Scott), nu stia de ce, dar trebuia sa faca bani, si nu asa la intamplare, ci cu cap. Probabil nu stia cum sa readuca la viata Alien (povestea), si filmul este doar confuzia sa despre lume, si despre ce a scris. Cu alte cuvinte, nu i-a iesit ce si-a propus, decat intr-un procent mic. Eu spun ca, pentru un om cult, este nevoie doar de imaginea cu scrierea cuneiforma, sa produca o curiozitate pentru film.

Sa te CONFORMEZI! Si sa stii ca nu este un timp pierdut, mai bine acum decat niciodata. Nu trebuie sa existe un motiv, pur si simplu citesti.
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif