View Single Post
Old 15 Jun 2012, 20:00   #10
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Salut Liviu, Redy,

Vad ca sunteti foarte bine informati si ma simt chiar un pic coplesit de nivelul documentat si atat de bine informati la care discutati. De fapt aproape ca simt ca parazitez discutia...

Marturisesc ca interesul pentru Patapievici mi-a scazut mult dupa ce a parasit conducerea GDS. Acest interes pentru eruditul cu papion exclusivist (spre pretios) de origine - sa zicem - basarabeana a continuat sa scada si mai mult dupa implicarea sa politica provocator-tendentioasa. Sigur, ar mai fi si o serie de afirmatii relativ recente din partea sa, ofensatoare si antiromanesti care au provocat mici furtuni de indignare in masmedia. Cred ca stiti cu totii la ce ma refer (va rog spuneti-mi ca da, ca sa nu caut linkuri). Chiar si asa acestea nu sunt neaparat motive pentru a-l decadea din drepturile de somitate intelectuala, cu toate ca persoana sa poate fi "despicable" in orice alt fel.

Revenind la subiectul thread-ului - nu reusesc sa imi dau seama de magnitudinea consecintelor acestei schimbari a conducerii ICR. Departe de mine, muritor de rand si spectator dezgustat si resemnat al spectacolului politic sa sugerez ca n-ar exista consecinte! Fiind vorba totusi despre Cinematografia romaneasca, ma gandesc ca discutia ar trebui sa clarifice care sunt direct implicatiile asupra acesteia insa observ ca singurele chestiuni discutate sunt cele politice, ce-i drept documentate, cu surse citate si argumente mai mult sau mai putin sustinute in vreun fel, dar... sunt doar discutii - repet - despre politica, apartenenta, influenta, afiliere etc.

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca in ce masura aceasta schimbare ar putea fi un progres sau un castig pentru mine, un "end-user" sau consumator daca pot spune asa de cinema romanesc.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif