View Single Post
Old 31 May 2012, 17:12   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Maine incepe TIFF, deci probabil nu am sa apuc sa revad "Y tu mama tambien", asa ca ceea ce scriu in continuare este din memorie.

"Y tu mama tambien" este cel mai simplu film al lui Cuaron, un regizor care si-a castigat credibilitate la Hollywood cu adaptari dupa romane clasice, cel mai reusit film cu "Harry Potter" si, mai nou, se anunta a fi unul dintre cei mai talentati regizori de science-fiction. Comparat cu acestea, "Y tu mama tambien" pare un film de vacanta, ceea ce de fapt si este. Doi tineri absolventi de liceu, cam loseri de felul lor, isi petrec vara alaturi de o femeie mai in varsta, in timp ce prietenele lor o ard aiurea in Italia.

Am vazut filmul prima data cand aveam varsta personajelor principale, asa ca am rezonat destul de puternic cu filmul (ceea ce nu mi se intampla destul de des). Acum mi se pare un film ceva mai trist, mai pesimist decat atunci. Relatiile dintre protagoniste sunt sortite esecului din start, ambitiile acestora sunt deturnate de oamenii care iau decizii, iar diferentele de clasa devin din ce in ce mai evidente odata cu inaintarea in timp.

Thumbs Up
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif