View Single Post
Old 04 May 2012, 00:28   #4213
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Footnote (regia Joseph Cedar) e un film foarte inteligent.
Inteligent construit, spus.
Un film ce are la baza ideea identitatii (cine suntem? de ce suntem asa?) si cum hazardul modifica perceptia propriei noastre identitati si perceptia noastra asupra celor din jur. Stati linistiti, nu e un film greoi-filozofic sau pedant-didactic. Nu e nici un film de entertainment, e un film care reuseste sa fie entertaining prin crearea unor efecte comice rasu-plansu' folosind un stil minimalist, o parcimonie a gesturilor cu izbucniri dramatice violente din cand in cand. "Evreul-tata-arheolog al filologiei Talmudului" pare desprins dintr-un film de Kaurismaki, daca vreodata Kaurismaki ar fi trecut de partea cealalta a baricadei si in loc de filme cu proletari ar fi facut filme cu evrei-intelectuali.
Scenariul e punctul forte al filmului, absolut admirabil, iese in evidenta cel mai mult la filmul asta.
Daca stau bine sa ma gandesc, dintre filmele facute anul trecut pe care eu le-am vazut, cele cu cele mai bune scenarii sunt "Nader & Simin" si "Footnote", ceea ce e foarte ironic pentru ca vorbim de un scenariu iranian versus un scenariu israelian.

Bun, mi-a placut.
9/10

Last edited by varu : 07 May 2012 at 00:56.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif