View Single Post
Old 20 Jan 2012, 14:11   #4112
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Before sunrise
This must be the most overrated movie ever made!
Un film pe care-l detest cu patima si sinceritate.
Toate dialogurile alea ce vor sa para naturale si care imi toarna caldari de clisee la fiecare intorsatura a discutiei (cinci minute cu o vrajitoare care ii indruga dragalasenii ei si el care -i spune "ti-a spus ce a vrut sa auzi" - nice job, Sherlock), toate pretiozitatile alea rostite de ea cu ochii dati peste cap intr-un simulacru al emotiei sincere, toata mimica aia de dat din brate a craiului de-a dreptul detestabila. Sa te pisicesti natural nu insemna sa fii naturala. Sa mijesti ochii de pudel nu inseamna sa fii seducator. Romantismul in era superficialitatii.

"Simt cum traim un vis" zice el, cocotat pe un zid intr-o poza de brosura turistica.
"Simt cum timpul asta e doar al nostru, e creatia noastra, noi l-am facut. Eu traiesc in visul tau si tu traiesti in visul meu, asa simt acum" zice ea ca raspuns.
Cat de penibil!

Muzicantii aia ambulanti care intervin fix in varful concluziei "Oh right, no plans, no projections, let's make this night our night" si care devoaleaza mecanismul mincinos si putred din creierul cinemaului.
Imi pare rau, dar eu nu mai pot fi mintit cu din astea, nu pentru scheme din astea ma uit eu la filme.

Nota: 2/10
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif