View Single Post
Old 12 Jan 2012, 22:56   #4103
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
The girl with the dragon tattoo

A trecut ceva timp de cand am vazut trilogia suedeza ca sa fac o comparatie la sange intre primul si adaptarea lui Fincher insa din ce-mi aduc aminte nu par sa fie prea multe diferente intre ele.Filmul e competent realizat,cum sunt toate filmele sale de altfel,insa nu prea m-a impresionat imaginea,poate si din cauza ca sala in care l-am vazut nu reda in digital si se vedea usor incetosat.Coloana sonora a lui Trent Reznor e alta buba care nu mi-a placut mai deloc,ba chiar mi s-a parut nepotrivita de-a lungul filmului nereusind sa adauge ceva in scenele mai tensionate.
Un minus pe care-l are adaptarea asta fata de cea suedeza este lipsa de atmosfera insa un plus este finalul care e mult mai fluid si potrivit decat celalalt care e destul de grabit si ieftin.Rooney Mara e convingatoare si rolul sau e cam la egalitate cu cel al lui Noomi Rapace care ar fi trebuit nominalizata la Oscar dar probabil ca Academia n-o s-o ignore si pe Rooney de data asta.Per total e un film solid dar destul de distant as zice, iar faptul ca a fost facuta aceasta adaptare in limba engleza e totusi cam inutila in afara de motivele economice.Ambele adaptari au avantajele si dezavantajele lor si sunt cam la egalitate dupa parerea mea dar totusi nu pot sa le bag la microscop pentru ca nu am citit cartile.

7.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Jan 2012 at 23:22.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif