View Single Post
Old 01 Jan 2012, 16:41   #36
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Daca era un film de actiune,atunci era unul mediocru.In realitate,se vrea un art-house movie european, stilizat cu violenta din belsug care sa compenseze pentru jocul de rutina al personajelor si scenariul "apa de ploaie".

Jocul de rutina? Inclusiv rolul lui Brooks nominalizat la Glob, nu?
Acuma serios, e greu sa argumentezi rational daca un rol e bun sau nu, dar parerea mea e ca Drive are un personaj fenomenal, un extraordinar (Brooks) , unul bun spre foarte bun (Cranston)
doua decente si interesante (Nino si Sandard) si unul decent spre slabut (Carey).

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Treaba asta cu filmul despre filme pentru mine nu prea tine. Adica ok,recunosti influente din alte filme si ti se pare placut iar atunci cand realizezi ca toata structura sa se bazeaza pe asta,trebuie sa ridici semne de intrebari legate de lipsa de originalitate a lui Drive,pentru ca nu iese din stransoarea acelor influente si nici nu se impune in fata lor de-a lungul duratei sale.Cred totusi ca Drive ar fi fost un film mai bun daca dura o ora sau era vreun scurt metraj.
Eu recunosc ca am fost suficient de ingorant fata de multe din referintele filmului asa ca n-am avut probleme aici. Insa unul dintre cele mai remarcabile si, ca sa vezi, originale trasaturi ale filmului pe care multa lume l-a recunoscut este pacingul socant de lent pt genul sau de film si aura de arthouse care il insoteste, in contrast cu conceptul bazal de B-movie aproape.
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Sincer,asta cu filmul anului ma cam uimeste si pe mine, pentru ca dupa ce iesi din sala de cinema nu ramai cu nimic altceva decat un exercitiu de stil dar care nu are de spus altceva major pe plan narativ,emotional iar asta pentru mine nu e de ajuns ca Drive sa se distanteze clar fata de restul ca filmul anului.
Categoria celor care nu cer altceva de la arta decat aesthetic bliss e una destul de respectata in cercurile filosofice. Asa ca chiar daca ar fi fost doar atat nu ai putea invinovati filmul cu prea mare succes pe acest cap de acuzare. Insa filmul are si chesii de "spus". Doar ca nu tuturor. Cand o sa descoperi un alt film care reuseste asta, let me know.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif