View Single Post
Old 17 Dec 2011, 21:56   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Liviu-:

@ana - Eu n-am auzit vreo ceva de genul, adica SIDA cu alta etiologie decat HIV. Ai putea elabora putin? Sigur nu te referi la moartea in cazul HIV care survine in urma altor infectii? Pentru ca moartea in SIDA intervine indirect prin HIV, adica HIV iti distruge imunitatea atat de tare incat e practic inexistenta si asta duce la infectii opurtuniste, cu tot felul de microorganisme care la un om sanatos nu ar pune probleme prea mari sau chiar deloc.


Ma refeream la ce am copiat mai jos. Exista mai multe definitii de AIDS. Una din ele e sa fii HIV positiv alta se refera doar la CD4 counts fara sa ia in considerare daca ai o boala sau nu. Unii sustin ca nu poti avea numar asa mic de CD4 decit daca esti HIV positiv, altii sustin ca sint tipuri de cancer si chiar din cauza de chemoterapie poti sa ajungi la numarul asta. Sau o alta teorie e ca poti fi HIV positiv si poti fi infectat de alti patogeni, nu neaparat ca sa mori dar destul citi sa-ti reduca numarul de celule CD4 ca sa intri in categoria de AIDS.

"AIDS case reports received after January 1, 1993 were influenced by the expanded AIDS surveillance case definition and chiefly represent reporting of persons who had CD4+ cell counts below 200/ul with or without illness. This change greatly altered the pattern of case reports and was most pronounced in the first quarter of 1993." source; CDC HIV/AIDS Surveillance Report

Since AIDS is not a disease, and there is no single universally accepted definition for AIDS, the conditions that are called AIDS vary from country to country. For example, Canada's Laboratory Centre for Disease Control (LCDC) does not recognize the American T cell count criteria for AIDS. This means that 182,200 American AIDS patients -- more than 25% of all people in the US, ever diagnosed with AIDS -- would not have AIDS if they were in Canada.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif