View Single Post
Old 26 Nov 2011, 00:36   #296
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
cristi88, ce-ai scris tu mi-a amintit de nuvelele lui Preda, pe care le-am citit relativ de curind. In romane ideea asta nu mi s-a parut atit de pregnanta, pentru ca actiunea se disipa pe mai multe planuri, dar citeva nuvele, foarte scurte, scot cu precadere in evidenta mentalitatea taranului roman: razbunare, razbunare, razbunare. O nuvela care mi s-a parut destul de dura, are in centrul actiunii chiar razbunarea unui taran pe ciinele lui.Inconjurat de o gasca adversa, taranul fluiera ciinele care la simpla lui porunca ar fi putut desfiinta pe oricine, numai ca de data asta ciinele nu apare si el ia citeva scatoalce. O dupa-amiaza intreaga sta cu o druga de fier cocotat intr-un copac, chemindu-si ciinele pentru ca sa se razbune, omorindu-l. Ciinele apare in final, da drumul la druga, dar scapa nevatamat, din cite-mi amintesc si taranul reuseste sa se trezeasca din prostie, dar ideea ramine: sa vrei sa te razbuni pe un necuvintator pentru incapacitatea ta de a trata o problema e lamentabil.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif