View Single Post
Old 27 Oct 2011, 15:08   #971
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dragostea Ultimului Magnat (The Love of the Last Tycoon), 1941, F. Scott Fitzgerald

La momentul mortii lui, in 1940, Fitzgerald nu reusise sa termine acest roman. Planuise 30 de capitole dar scrisese doar 17 dintre ele. Cu toate astea, ce ne-a ramas e o carte care desi incompleta ca marime si nefinisata ca detalii a determinat multi critici sa o considere cel mai bun roman despre lumea filmului scris vreodata si, zic tot ei, daca ar fi fost terminata ar fi putut foarte probabil depasi clar Marele Gatsby, magnum opus-ul autorului. In momentul cand am citit cartea stiam ca nu a fost finalizata dar nu stiam in ce mod, nu cunosteam detaliile de mai sus, si desi am simtit in timpul lecturii niste colturi care se cereau putin slefuite, impresia pe care mi-a lasat-o in final a fost foarte puternica. Nu are absolut deloc aerul unei opere facute pe jumatate, are o viata proprie si e magnifica asa cum e, la mai putin din lungimea intentionata. Mi s-a parut foarte interesant sa aflu ulterior ca planul pentru capitolele nescrise includea un twist care ar fi schimbat cu cel putin 90 de grade atmosfera cartii. Si sincer, desi foarte curios cum ar fi iesit, cred ca o prefer asa cum e. Finalul ei actual, accidental, fals daca ne gandim ca nu era de fapt un final intentionat de autor, mi s-a parut genial. Are o luciditate si un coolness care fac redundanta orice continuare. Avem de-a face cu un asa numit roman-a-clef, personajul central Monroe Stahr emulandu-l pe celebrul producator hollywoodian Irving Grant Thalberg considerat un geniu la vremea lui in ciuda tineretii (a murit la 37 de ani, dupa o cariera impresionanta), in vremea cand nu regizorul ci producatorul era "creierul" filmului, stare de fapt pe care cartea o oglindeste perfect. Titlul romanului, in faux-romance-ul lui, e o metafora bi-directionala a modului in care dragostea, banii si puterea din spatele ecranului erau cu mult mai triste, mai ne-stralucitoare, mai complexe decat pe ecranul Hollywood-ului in anii lui de glorie. O opera de arta despre arta ca produs comercial. Obligatoriu pentru orice cinefil.

10 / 10 (esential)

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif