Thread: Melancholia
View Single Post
Old 30 Sep 2011, 23:35   #4
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Eu as fi curios sa aflu mai multe despre imaginile din acele carti pe care le scoate ea la un moment dat. Intr-una din ele era un tablou foarte asemanator cu scena din prolog, Dunst dusa usor la vale de apa. Din pacate la pictura sunt total pe dinafara.

Da, am observat şi eu asemănarea. Dar am privit puţin mai atent. Imaginile care erau iniţial expuse (cred) erau din cărţi cu astrologie. Tot felul de planete şi cum se deplasează ele. Sau ar fi putut să fie doar nişte simple imgagini, plate, simple, calme. Faptul că ea a înlocuit cărţile cu unele care aveau imagini mai dure, ar putea însemna trei lucruri:

1. În cazul în care iniţial erau cărţi cu planete să fie o resemnare a ei sau şi mai bine zis, de ce nu?, o furie faţă de Melancholia care va aduce sfârşitul (aici cam alternez între resemnare şi furie)
2. O nouă previziune şi haosul pe care apocalipsa îl va creea, de la calmul iniţial la panică.
3. O refulare a sentimentelor, a furiei şi o încercare de a nega starea în care se afla plus adevărul pe care îl "visase".

Practic, cred că scena aia arată cel mai bine lupta interioară a ei şi încercarea de a se păstra normală faţă de cei din jur şi faţă de ea însăşi. Până la urmă cred că asta e şi întregul prim episod al nunţii. Lupta. Sforţarea de a încerca să înţeleagă de ce ea ştie, de a nega şi de a încerca să se convingă că toate astea sunt doar o iluzie. Probabil conştientizarea faptului că nu e aşa şi că întradevăr apocalipsa va veni s-a produs undeva între cele două capitole pentru că observăm că în partea a doua starea ei de depresie e mult mai accentuată dar nu e din cauza luptei de a nega ci din contră, de a accepta adevărul.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif