View Single Post
Old 30 Aug 2011, 22:22   #13
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Fiecare zodie e cu planeta ei..."Astrologul nu ghiceste, ci traduce un cod de specialitate ce are la baza o componenta practica a acestei stiinte - mersul planetelor - si o componenta abstracta - simbolistica elementelor astrologice. El interpreteaza o configuratie, un sistem de energii care se întrepatrund, el descifreaza un labirint de simboluri, pentru a le transpune, in final, in termeni accesibili oricui. Fiind un domeniu ce lucreaza cu simboluri, componenta "probabilitate" este mai mare decat in orice alta ocupatie, dar a fi "exact" in astrologie este la fel de greu ca pentru seismologi sa anunte un cutremur." [Zodiacul European - eUniversum]
Explicatie concreta nu cred ca o sa gasesti niciodata. Ideea este ca Universul se misca odata cu configuratia astrala...miscarea fiind ciclica, motiv pentru care o data la cateva zile (in jurul zilelor de 21-22-23 ale lunii) se schimba zodia, mai exact "adunatura" de stele din dreptul Pamantului. Stelele, care se afla pe cer la nasterea fiecarei fiinte umane, ii influenteaza personalitatea intr-un anume fel.

Originally Posted by Liviu-:
Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta.
Originally Posted by Liviu-:
Ca sa fie clar, te uiti la stele si citesti acolo ca daca e in pozitia aia inseamna ca eu sunt imbecil?

Nimeni, niciodata n-o sa spuna despre o persoana ca e proasta sau imecila (cum ai spus tu) doar pentru ca se afla intr-o anumita zodie. Nu! Singurele calitati/defecte sunt despre personalitatea Nativilor din fiecare zodie.

Eu una cred in caracteristicile fiecarei zodii. Mie mi se potrivesc. Sunt Taur cu ascendent in Rac (nu e o combinatie foarte reusita, dar...). Sunt asa cum ma descriu zodiacele...incapatanata, de incredere, hotarata, responsabila, ordonata, posesiva, indulgenta...noah, cam astea sunt.
Pe de alta parte, nu cred in prezicerea viitorului, chiar si cu ajutorul astrelor! Nu cred cand anunta ca "la sfarsitul lunii o sa te indragostesti" sau chestii d-astea. Sunt de parere ca, atunci cand auzi la horoscop ca o sa ai o zi minunata, indiferent cat de proasta se anunta ziua, tu esti optimist si cu zambetu' pe buze, pentru ca asa a zis la horoscop. E chestie psihica. Asta e parerea mea.
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif