View Single Post
Old 27 Aug 2011, 21:36   #2
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Am si eu o intrebare pentru cei care stiu mai multe despre astrologie, horoscop si chestii de genul asta. Observ ca sunt persoane care sunt destul de... pasionate pe tema asta si imi pot spune multe despre ce tip de personalitate are zodia X, despre "ascendent", "retrograd" etc. Eu am o intrebare simpla, cum se face legatura intre aceste tipuri de personalitati si astrele? Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta. Cum s-a dedus aceasta legatura? Am pus aceeasi intrebare cuiva mai priceput in seara asta si n-a reusit sa-mi dea un raspuns, ba mai mult am reusit sa o si enervez cu aceasta curiozitate a mea.

In cautarea raspunsului am gasit asta: “Scorpios are the people most likely to denounce stuff like astrology … they are serious and skeptical people.” E clar, it really works

e vorba despre anumite influenţe astrale care au loc asupra personalităţii unui om. Practic, horoscopul se află mână în mână cu astrologia. E vorba de energiile pe care le transmit anumite planete la naşterea noastră or something like that. Dar depinde foarte mult şi de sensibilitatea pe care o are omul. De nivelul ei. For instance, luna plină poate influenţa starea de spirit al unui om aşa cum poate să nu aibă niciun efect asupra altuia. Dacă citeşti caracteristicile fiecărei zodii în parte, vei vedea că în mare parte au dreptate. Desigur, e şi o fraiereală la mijloc, pentru că majoritatea "calităţilor" care sunt scrise acolo se repetă la fiecare zodie cu alte cuvinte. (mai mult sau mai puţin). Însă lucrurile care sunt diferite, se aplică în aproape 75% din cazuri. Sincer, eu nu cred în horoscop. Mai ales cel care apare în ziare. Mi se pare o porcărie, o vrăjitorie şi am renunţat să îl mai citesc (scepticismul scorpionilor ), însă când vine vorba de astrologie, e interesant de citit (şi atât).
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif