View Single Post
Old 09 Aug 2011, 18:32   #908
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
hahaha hahaha hahaha.

Nicolaescu e expirat dar ura pe care o vad pe-aici e hilara. A facut candva niste filme bune... separati omul de arta.

Ca om nici eu nu-l suport si pot spune cu inima deschisa ca e un frustrat si un imbecil, probabil si un betiv notoriu tinand cont ca se imbata cu propria prostie si grandoare.

Ca regizor insa pot spune doar ca e expirat sau... muribund.


Cat despre UNATC... UNATC-ul in Romania a ajuns de rasul lumii. O gramada de impresii si o indoctrinare "artistica" totala... Acolo mai mult se modeleaza si se manipuleaza un talent si nu se lasa sa se dezvolte singur... Vad multi care ajung acolo si devin cei mai mari snobi. Vor toti sa fie "diferiti" sa nu faca parte din "mase"... Devin ipocriti si foarte creduli. Ajung sa dea vina pe sistem si nu pe lipsa de talent. Exemplele pot continua. Desigur, sunt si exceptii... Rare.

Din punctul meu de vedere nu ai nevoie neaparat de o scoala pentru a fi un bun regizor, actor, director de imagine sau scenarist... Iti trebuie doar talent, pasiune, dedicatie si imaginatie... In Romania inca se pune accent pe CV.

Si sistemul e corupt nu zic nu. Cunosc personal un baiat care nu e la UNATC dar face scenarii. Am citit ultimul sau scenariu. L-a prezentat unor profesori universitari. Toti au ramas socati de calitatea scenariului. A incercat saracul sa faca rost de banet pentru film. L-au respins toti pe motive gen.... CV (pentru ca nu a facut UNATC-ul) sau "o sa va sunam noi"... S-a gandit la un moment dat sa vanda scenariul ca sa poata sa-si filmeze singur un alt film... I s-au oferit 1000 de dolari....

Pai asta nu e bataie de joc? In ce fel promoveaza acesti golani cinematografia in Romania cand ei impart bani numai celor care fac parte din cultul lor plin de figuranti si partari? ...

Last edited by rifa : 09 Aug 2011 at 18:37.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif