brax, is true ce spui tu... însă, am stat puţin şi m-am gândit. Culmea, majoritatea prietenilor mei sunt atei... şi şi mai culmea, eu cred în Dumnezeu. Chestia asta m-a făcut să trag o singură concluzie... că fiecare are dreptul să creadă ce vrea... şi că nimeni nu e îndreptăţit să judece deciziile celor din jur. Poate că e mai bine să încercăm să convieşuim paşnic, indiferent de natura ideologiilor noastre. Pentru că în fond şi la urma urmei nici cei care cred ţi Dumnezeu şi nici cei care nu, nu pot aduce dovezi de nicio parte.
Unde am avut o dovadă clară a existenţei Sale acum 2000 de ani? Ai fost acolo să vezi? nu... sunt doar poveşti care pot sau nu să fie adevărate. Dovezi palpabile nu există... nu există decât nişte documente scrise tot de oameni.
Dar, să revin la lucrul care mă apasă cel mai mult. Oare descoperirea unor noi civilizaţii extraterestre va demonstra că Dumnezeu nu există sau va întări ideea existenţei Lui?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
|