View Single Post
Old 29 Jul 2011, 13:59   #98
AeroX
Novice
 
AeroX
 
Join Date: May 2009
Posts: 5
Alexandre Desplat - Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

De prin 2005 acest compozitor francez incepe usor sa calce pe urmele legendarului John Williams, din punctul de vedere al talentului, compozitiilor, nu neaparat al succesului deocamdata; dar ii seamana la stil lui John, mai ales ca au in comun si orchestratorul Conrad Pope.
E un compozitor foarte flexibil, iar ultimul film din seria Harry Potter a reprezentat o adevarata provocare pentru el. I-a iesit o coloana sonora demna de un premiu Oscar. Mare pacat sa nu primeasca macar o nominalizare la anu', ca sa fie doar in cursa. Muzica lui a adus filmele HP la un nou nivel, contribuind cu o importanta pata de culoare la acest ultim film al unei francize fenomen.

Cum soundtrack nu inseamna doar o piesa, am sa prezint cat mai multe.



1. Lily's Theme (!)
2. The Tunnel
3. Dragon Flight
4. Statues(*)
5. Battlefield(*)
6. In The Chamber of Secrets
7. Courtyard Apocalypse (*)
8. Severus and Lily
9. The Resurrection Stone
10. Harry Surrenders
11. The Procession(*)
12. Showdown(*)
13. Voldemort's End(*)
14. A New Beginning (**)

(*) Sunt teme de batalie, razboi. Imi plac chiar mai mult decat toate melodiile din Lord of the Rings ale lui Howard Shore, care erau inainte preferatele mele, cand vine vorba de muzica de razboi intr-o lume Fantasy. Aveti aici si un mic fragment din film ca demo pentru melodia Statues.
(**) in studio, la inregistrari cu London Symphony Orchestra.
(!) tema principala...dar mai buna ar fi fost vocea Enyei pe fundal.
Pe langa premiul de cea mai buna muzica originala la Oscar, ar trebui sa existe si premiul pentru cea mai epica coloana sonora, ca sa aiba HP sanse mai mari sa castige

Last edited by AeroX : 26 Nov 2011 at 16:54.
AeroX is offline   Reply With Quote sendpm.gif