View Single Post
Old 23 Jun 2011, 11:40   #1289
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by iiii:
deci....

cand nu existau bani , exista troc dateai carne si primeai legume , sau munceai o zi si primeai o paine. dar acum suntem mai dezvoltati : si muncim direct pe bani, si cu acei bani cumparam cele necesare. ai sa vezi cum este cand o sa trebuiasca sa faci ceva sa iti castigi existenta.

dragule, eu vorbeam de vremea cand inca nu exista sociatatea si Rousseau inca nu s-a nascut (cel care spunea ca: "omul se naste bun de la natura dar societatea il strica"). pe vremea cand fiecare isi vana pentru el si pentru familie.

Quote:
ia gandestete cum era daca nu era forumu acesta... cum ai mai fi aflat cate ceva in materie de filme? din almanah? din auzite?

dar pe vremea cand nu existau forumuri, lumea cum afla de filme?

Quote:
nu inteleg de ce tot bati ideea cu istoria si faci referinta numai la Hitler??? nu ai habar cate persoane am intalnit care considerau Hitler = razboi. Eu iti spun ca am studiat Istoria Artei, si stiu destul de bine ce vorbesc si ce cred. Daca tu consideri ca noi, neamul romanesc nu avem o istorie cu , care , partial ne putem mandri gresesti.

ba da, avem o istorie cu care sa ne putem mandri... si avem si o gramada de oameni cu cap care au asigurat bunul mers al acestei tari... da zi-mi tu mie, acum, existenta lui Balcescu, Noica, Manolescu, cu ce a ajutat la dezvoltarea Romaniei? da, ce-i drept, pe vremea lor era bine... dar acum? ne chinuim degeaba intr-un stat mort iar ei se rasucesc in mormant

Quote:
ieri s-au facut 70 de ani de la intrarea Romaniei in al 2 razboi mondial... care era scopul??? sa eliberam teritoriile ocupate, Basarabia, Ardealul, Bucovina si tinutul Herta... asta nu inseamna istorie?

ba da... si unde e acum Basarabia? am luptat degeaba...

Originally Posted by Liviu:
Discernamantul ala inseamna ceva in ochii mei si altceva in ochii tai...

corect, pana in punctul in care discernamantul distruge popoare intregi...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif