View Single Post
Old 23 Jun 2011, 10:53   #1281
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@dragonfly_drk - Majoritatea inventiilor sunt utile, altele chiar vitale (medicina). Ceea ce treci cu vederea e ca in cazul oricarei inventii trebuie un anumit discernamant. Asa cum fac cu orice lucru pe lumea asta oamenii nu pot judeca cand ar trebui si cand nu ar trebui sa se foloseasca de un anumit lucru.

Originally Posted by dragonfly_drk:
cum ti se pare mai fair-play? sa stai sa iti rezolvi afacerile pe mess sau fata in fata cu interlocutorul tau?

Nu stiu ce vrei sa spui prin fair-play aici Trec la partea a doua, la ea vroiam sa-ti raspund de fapt. Pentru oamenii aflati la mii de km nu ti se pare util? Sau preferi sa mearga cu avionul/masina in schimb ca sa piarda o gramada de timp pentru o discutie care ar putea dura cateva minute? Dar stai asa... avionul si masina sunt tot inventii ale omenirii. Ok... sa mearga pe jos atunci, din SUA pana in Europa, inot ori cu o pluta (desi prin ultima se distruge natura, asa ca mai bine inot).

Am mai avut discutia asta cu o prietena care avea ceva cu scarile rulante, ca in perioada fast-food-ului lumea nu mai vrea as urce o scara normala (asa e, de obicei merg cateva persoane pe scarile normale la metrou, in timp ce scarile rulante sunt pline). Dar cum ramane cu batranii sau cu invalizii sau chiar cu persoane fara probleme medicale, dar care sunt pur si simplu extenuate dupa o zi lunga de munca? Eu merg aproape tot timpul pe scari, pana si cand sunt obosit, dar odata ma durea atat de tare genunchiul ca nu puteam merge normal, nu crezi ca mi-a fost foarte utila scara aia rulanta?

Discernamantul e problema, adica oamenii sunt problema, nu inventiile. Alea sunt bune, trebuie doar sa stii cand si cum sa le folosesti.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif