View Single Post
Old 13 Jun 2011, 18:35   #22
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
De ieri as fi vrut sa scriu ceva, dar n-am mai avut cind. E boala de suburbie swing-ul asta. Poti spune si ca-i boala aristocratiei moderne, asta pentru ca ma refer la swing in cupluri. Alte treburi se cheama altfel si e treaba singlesilor cum/unde/cu cine si petrec timpul.

Acum mai multi ani am vazut un documentar cu swingers dar n-am fost prea atenta. Oamenii erau de prin niste locuri uitate de lume, familii cu copii, staturi vinjoase, cam grasi adica si practicau sportul asta ca si cum te-ai duce la western-barul local. Incerc sa-i inteleg, pentru ca prea multa educatie nu aveau, alt loc sa plece sa-si cistige existenta nici atit, femeia sa-l lase pe barbat sau invers tot un drac, asa ca oamenii apelau la aceste mici jocuri din timp in timp ca sa le condimenteze viata.

La bogati e alta treaba, acolo timpul, banii, distractiile sint proportionale cu plictisul. Am remarcat oricum si in The ice storm, ca era vorba de o comunitate de instariti izolata. Deci prin prisma izolarii se mentine jocul asta de societate.

Libe, daca apare dorinta asta la alte categorii de oameni decit cele mentionate mai sus, tot din rutina, plictis apare, dar mi se pare foarte nesanatos sa cauti solutiile in genul asta de activitate. In plus, de obicei e doar unul in cuplu care are ideea iar celalalt poate doar sa-i faca pe plac sau nu. In momentul in care ajungi sa ai gindul asta deja e lipsit de importanta daca il vei pune in practica sau nu, e clar ca ideea de cuplu pentru tine e complet nesanatoasa. Mi se pare big big BS sa existe ideea ca unui cuplu ii poate lipsi asa ceva si ca relatii de genul asta pot ajuta intr-un fel. O relatie extra-conjugala, da, e posibil sa ajute un cuplu aflat intr-un moment de amorteala, dar sa perpetuezi in timp schimb de parteneri, noi cautari, e BS. Cel mai cinstit te desparti si fiecare-si vede de treaba lui.

Desi filmul e probabil cel mai prost film vazut de mine, Sex and breakfast, are exact tema asta. Culmea e ca ideea filmului mi-a placut doar ca e f. prost interpretat, scenariu prost. Nu cred ca sint destule filme care sa trateze subiectul, tocmai pentru ca e un fel de tabu, ceva ce lumea normala stie ca extista, dar nu stie cum/unde/cine. Daca s-ar face mai multe filme, filme bune, cred ca oamenii normali nu ar mai avea fantezii de genul asta si nu si-ar mai pune intrebari.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif