View Single Post
Old 13 Jun 2011, 18:14   #198
Childlike-Empress
Novice
 
Childlike-Empress
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 8
Originally Posted by dragonfly_drk:
si apropo de filme de razboi.. cred ca s-a mai scris dar il reamintesc: The boy in the striped pyjamas (2008)... de-a dreptul cutremurator si impresionant...

Nici asta nu mi-a placut Mi se parea ca incearca prea tare sa-l faca pe spectator sa planga. De la bun inceput stiai la ce sa te astepti... si cand tragedia a venit, nu m-a mai impresionat deloc. Plus ca nu mi s-a parut foarte bine reprezentata "prietenia" celor doi copii. Nu erau atat de "prieteni" pe cat ar fi putut fii. But then again, e un film cu buget mic, iar intentia e buna: sa readuca aminte oamenilor de ororile pe care le-au facut in trecut, din motive de mandrie si din cauza unui complex al superioritatii. Atata ca prefer din punctul asta de vedere "The Devil's Arithmetic" - care, desi e tot un film "made for TV" cu buget mic, reuseste sa captureze mult mai bine mizeria holocaustului.

La "Grave of the Fireflies" ziceam ca e vina fratelui fiindca si-a lasat mandria la inaintare si a plecat de la rudele alea care furau de la ei. Ce faceau rudele era foarte urat, intr-adevar, dar macar aveau un acoperis deasupra capului si aveau ce sa manance. Faptul ca s-a ofensat si a plecat de acolo cu sora-sa, privand-o astfel si pe ea de acel "acoperis deasupra capului", mi s-a parut de un egoism feroce - si daca nu ar fi facut asta, poate ca finalul nu ar mai fi fost unul tragic. Desigur ca nu e nicidecum un film prost - dupa cum ai spus si tu, White1, daca era facut de americani avea un final siropos-fericit - dar ziceam doar ca "tragicul" putea fi reprezentat mai bine. Daca in loc sa plece ei de bunavoie de la rude, respectivii mureau sau ii dadeau violent afara din casa, atunci da, probabil ca ar fi fost mai impresionant.

Doar opinie, desigur
Childlike-Empress is offline   Reply With Quote sendpm.gif