View Single Post
Old 05 Jun 2011, 13:27   #3525
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Mammuth '' vazut astazi pe HBO. M-am cam saturat de diversii ''marginali'' care bintuie prin filme/filme. Erau interesanti ratatii lui Kaurismaki ,Robin Williams in Fisher King sau Jeff Bridges in The Big Lebowski dar mi s-a parut prea mult sa-l mai vad si pe Haplea ăsta (Depardieu ) umbilnd brambura pe o minimotocicleta . Poate in lumea civilizata unde (aproape ) toate lucrurile merg bine se simte nevoia unei pseudorevolte.Personajele marginale se joaca un pic de-a sabotorii sistemului.Asemenea ''eroi '' sunt insa bine integrati cultural si social si au propria lor nișă unde se simt bine.
In Romania situatia este inversa ,''marginalii''(in sens occidental ) fiind in fapt majoritari.La noi
grobianul este la el acasa ;ciorditorul este ca pestele in apa;individul care nu respecta regulile sociale se inmulteste intr-un biotop favorabil. De aia nici cultura noastra nu poate propune niste marginali demni de admirat . Ar semana prea tare cu restul populatiei.
Noi nu avem nevoie de cultul antieroului pentru ca noi nu l-am asimilat mai intai pe cel al eroului.
Ca sa te bucuri( infantil) de darimare unor case (institutii ,norme ) trebuie mai intai sa ai de darima.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif