View Single Post
Old 02 Mar 2011, 07:42   #343
nyuszi
Junior
 
nyuszi
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Cand am vazut greseli, am incercat sa corectez. Dar ma lovesc de doua probleme: moderatorii aproba corecturi aleatoriu (corecturi facute acum o doua luni nu sunt aprobate, dar altele facute acum doua zile da; ambele au fost facute de mine, deci nu e "personala" treaba ) si in al doilea rand unele rezumate sunt atata de... ridicole, ca ar trebui sa o iau de la inceput.

In plus, avand in vedere ca exista moderatori, nu cred ca e treaba mea sa corectez greselile altora. Moderatorul ar putea sa corecteze articolul inainte de aprobare (daca greseala e minora, ca, e adevarat, cu totii gresim), sau sa il trimita inapoi celui care l-a postat cu rugamintea de corectare (daca sunt mai multe greseli). Iar daca e clar ca a fost facuta cu Google Translate sau mai stiu eu ce, sa il refuze din start.

Nu vad care ar fi problema aici. Pentru ca, sincer, eu sunt utilizator, nu sunt politia limbii romane, si nu-mi doresc sa fiu. Dar e frustrant sa vezi asemenea treburi pe un site, care, repet, se vrea serios.

Si ESTE o problema legata de sectiunea Wiki, pentru ca aici apar "ciudateniile", si aici trebuie sa fie moderatorii vigilenti cand aproba articole. Unde altundeva sa postez despre treaba asta?

Last edited by nyuszi : 02 Mar 2011 at 10:05.
nyuszi is offline   Reply With Quote sendpm.gif