View Single Post
Old 14 Feb 2011, 15:55   #1
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
The Kids Are All Right

Nu are nimeni nimic de spus despre acest film??



Regia este semnata de Lisa Cholodenko, iar in film ii putem vedea pe Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo si Mia Wasikowska (cea care i'a dat viata lui Alice Kinglsey in Alice in Wonderland).
Originalitatea filmului consta in familia nonconformista expusa in acesta, o familie formata din doua mame si doi copii, o fata si un baiat.Fata, Joni, a fost nascuta de catre Nic(Annette Bening), iar baiatul de catre Jules(Julianne Moore).Au acelasi tata, insa, un donator de sperma pe nume Paul(Mark Ruffalo).Conflictul se declanseaza in momentul in care cei doi copii se hotarasc sa cunoasca barbatul care le'a dat viata.
Locul pe care il ocupa fiecare personaj in familie este foarte bine delimitat: Nic este capul familiei, "barbatul", cea care ii intretine pe toti ceilalti, partea dura si serioasa a cuplului, iar Jules reprezinta "femeia" pe care o intalnim in majoritatea casniciilor, sotia casnica, care are grija de copii, dar care, de asemenea, a strans de'a lungul anilor anumite frustrari si nemultumiri declansate de lipsa unui serviciu, neimplinirea pe acest plan si neincrederea in sine.Copiii sunt ok, cum spune si numele filmului, dar este evidenta nevoia unei figuri paterne in anumite aspecte ale vietii acestora.
M'am bucurat sa'l revad pe Ruffalo in aceste film, fiindca mi'e taare drag de el.Acesta este, cum am mai spus, donatorul de sperma, tatal biologic al celor doi copii, un barbat care s'a realizat atat cat avea nevoie pe plan financiar, detinand o ferma organica si un restaurant, dar care nu si'a infaptuit o familie, tanjind dupa una din momentul in care este primit in casa celor doi copii ai sai.WARNING: SPOILERS Probleme pe care le intampina cele doua lesbiene in cuplul lor, dar si asa'zisa indragosteala a lui Paul de Jules fac posibila o apropiere intre cei doi, inclusiv de natura sexuala.Astfel, universul familiei infaptuite de Nic si Jules este zdruncinat serios si amenintat de acest barbat.
Filmuletul pe care'l urmareau cele doua din cand in cand poate fi un indiciu destul de bun care sa anticipeze situatia care va lua nastere.
Annette Bening este intr'adevar delicioasa, dar, probabil, va pierde Oscarul in favoarea lui Portman
Mie mi'a placut filmul destul de mult, mai ales fiindca este altceva.M'am saturat de atatea filme gen Salt, The Tourist si alte prostii.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 14 Feb 2011 at 18:50.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif