View Single Post
Old 11 Feb 2011, 09:19   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cred ca exista si o diferenta cand citesti toate cartile dintr-o rasuflare (sau doua, trei) si cand astepti cate un, an doi intre ele. Percepi altcumva intreaga situatie si nu benficiezi de elanul pe care l-ai avea altfel, venind imediat dupa cartea citita.

Citind primele trei, care erau deja aparute, si apoi in decurs de o luna a patra care aparuse intre timp, mi-au si placut cel mai mult. Chiar daca le-am reparcurs la lansarea urmatoarelor carti, ultimele doua - si in special ultima - nu au mai avut acelasi farmec. Probabil fiindca ceea ce imi placea cel mai mult la ele era viata de la scoala, nu lupta epica cea de toate zilele.

In film scoala nu mai pare sa conteze atata, e mai mult un loc decat un personaj. Iar interpretarea lui Cuaron mi-a placut de departe cel mai mult din serie, beneficiind de faptul ca si cartea imi placuse foarte mult. Diferenta de caracter fata de celelalte filme e intr-adevar evidenta, din felul cum balanseaza actiunea cu poeticul acelei lumi si al personajelor.

Raman la parerea deja enuntata: se putea cu un singur film si daca se facea in doua, ar fi trebuit sa fie doua mai scurte. Oricum, e greu acuma sa gestionezi gradul de fascinatie, mai ales ca seria cartilor a luat sfarsit si ele obisnuiau, in mare parte a deceniului trecut, sa acompanieze lansarea unui film, creand un fenomen mai aparte pentru cei care savurau fenomenul. Zic si eu acuma.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 11 Feb 2011 at 09:21.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif