View Single Post
Old 10 Feb 2011, 19:08   #127
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
L-am vazut aseara. Big disappointment. Ar merita trimis direct la topicul cu dezamagiri. Mi s-a parut un film la fel de sec si insipid precum o stire de pagina 4 din Ziarul Financiar. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred ca e un film regizat de Mr. Fincher, omul care, anterior, cu Zodiac, reusise sa te tine tintuit in scaun pentru doua ore si jumatate propunindu-ti o analiza livresca a unei anchete politienesti. Ca sa nu mai vorbesc de Seven...
Dar aici ce avem? Un Cruel Intentions pentru intelectuali. Acel nerd adorat de americani, singuratic si neiubit de nimeni, dar, culmea, simpatic si cu cea mai buna bucatzica din campus alaturi. Jesse Eisenberg m-a scos din sarite chiar dinainte de aparitia titlului pe ecran. Si face cam acelasi lucru pe intreg parcursul filmului: turuie din gura de-i sar capacele precum un texan la o licitatie de cornute, triade sforaitoare presarate, ici-colo, cu cite o replica isteata. Zero empatie fata de personaje. Zero dramatism. From time to time, a courtroom scene, but no salt or pepper there. Arunca domnul Fincher un ochi la Insider ori, macar, la Ally McBeal cind mai vrei sa te bagi pe domeniul legal.
Dupa 30 de minute am intrat pe pilot automat, motaind si mustacind la cite o replica spirituala. Cam cu atit ramii dupa vizionare: cu 2-3 vorbe de duh si cu o coloana sonora ok. Daca Fincher va lua Oscarul anul asta, il va primi la fel cum la primit Scorsese - un al fel de mercy fuck. Overrated? Putin spus. Daca nu era vorba de Fincher ori Facebook, filmul asta intra direct pe dvd.

4/10
Eu cred ca uiti care a fost ultimul film al lui Fincher inainte de asta. TSN e clar un pas inainte.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif