Thread: "The Town"
View Single Post
Old 21 Dec 2010, 09:04   #5
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by miercuri:
Tocmai ce l-am vazut si am impresia ca e cam cel mai sanatos thriller al anului, in sensul clasic si batatorit al termenilor. Se completeaza perfect cu Gone Baby Gone, chiar daca e poate un strop mai romantat si comercial. Oricum vad ca Ben Affleck chiar s-a pus pe treaba, inca un proiect din asta si se poata lauda cu o trilogie sociala bostoniana in toata regula . Bravo lui. De remarcat si faptul ca asta e primul sau rol credibil dupa mult ani in care n-am avut cum sa-l iau in serios ca actor. Sper ca-n urmatorul sa joace amandoi Affleck brothers in tandem.
Altfel, Jeremy Renner face ce face si tot antipatic imi ramane. Nu neg faptul ca e in forma, dar rolul cam tot ala din Hurt Locker e. John Hamm e parca un pic prea scortos si nu m-a ajutat prea tare nici faptul ca mi l-am inchipuit in continuu tot ca Draper din Mad Men. Rebecca Hall e oarecum molateca, dar placuta asa cum ea in general. In rest numai de bine. 8/10 (e un pic umflata nota recunosc)

btw, ca tot pomeneam de revenirea lui Ben Affleck, pe imdb e legat de the new Terrence Malick untitled project, que cosa O_o

Si mie mi-a placut mult. Asta si ala cu lesbienele sunt preferatele mele din putinul cinema 2010-ist pe care l-am consumat. De acord, baietii joaca de rup. E si Renner-actorul de vina dar grosul repulsiei pe care o emana Renner-personajul e asumat, provine din rol. Si intr-adevar, ce rol! Cat de bine portretizeaza tupeul cocalarului in scena in care se intalneste cu Doug si Claire la masa. Dupa cuplul de scene anterior in care 1. intra cu batele impreuna cu Doug, ca s-o razbune pe ea, intr-o alta scorbura de golani si 2. cea in care Doug ii cere ajutorul pentru asta ( replica "we're gonna hurt some people" e de o eleganta negativa, de un eufemism care releva realismul cu o eficienta infioratoare) .
Cu Rebbeca in schimb esti prea blanda cand o numesti molateca. Am mai vazut-o in "Vicky Christina. Barcelona" si "Frost/Nixon" si risc sa spun ca fata asta e chiar alienata de fenomenul actoricesc; e falsa, e o impostoare.


Originally Posted by Disciple:
Ca regizor, Affleck are un anume fler, dar povestea seamana cu "Heat" a lui Michael Mann din mult prea multe puncte de vedere, ca sa nu ma enerveze. Nu ati sesizat nimic?
Daca largesti sufficient contextul ii poti gasi asemanri si cu "When Harry Met Sally" . Schema epica generala e pe planul doi in cazul tipului asta de film - nu isi propune sa schimbe lumea sau sa nu te mai lase sa dormi, e un film de consum... si totul sta in detalii. M-am gandit si eu la "Heat" in timpul vizionarii (inevitabil, avand in vedere ca filmul lui Mann e stacheta ultima a probei bank robbery movie) dar in niciun caz nu m-a deranjat.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif