View Single Post
Old 26 Nov 2010, 11:39   #266
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pot fi si fizice. autorizate, ca sa completez....
c.,
atata vreme cat nu exista o piata unde sa se poata intalni ofertantul si beneficiarul produsului cinematografic si unde sa se negocieze pretul(direct sau prin intermediar) se poate vorbi de o productie de filme care sa aiba certitudinea ca va avea ulterior un cumparator?
am citit in mai multe randuri si locuri, ca odata cu festivalurile de film, organizate in alte tari, se intampla in paralel si intalniri ale celor care vand si cumpara filme. este o ocazie excelenta, dupa mine, un fel de bursa a produselor de gen.
n-am auzit ca la noi sa existe asa ceva, macar in forma empirica.sau poate nu sunt eu informata bine. poate voi, fiind interesati de domeniu, puteti explica mai in detaliu cum stau lucrurile in mod real la ora asta in Romania.
si va rog, sa excludem ce face CNC-ul. deja e aberant, sa vorbim despre film comercial, asa cum il vedeti voi si punem in aceeasi ecuatie si finantarea statului.
hai, sa vorbim de zona privata, aceasta ar trebui sa reprezinte viitorul, fara banii unor oameni de afaceri potenti, nu se vor faceniciodata filme care sa aiba succes pe piata, nici financiar, nici ca popularitate in randul publicului larg.

Last edited by rvn : 26 Nov 2010 at 11:59.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif