View Single Post
Old 19 Nov 2010, 01:38   #2763
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
@Rvn

Rvn, nu fac lobby pentru debannarea lui Judex, de dragul lui Judex. Mi-aş dori o graţiere generală. L-aş vrea pe Judex pe forum, pe Dragomara, aş vrea să-l văd pe Keepwalking ieşind din auto-exilare. Poate nu-ţi vine să crezi, dar nu aş fi încântat nici dacă ai fi tu bannată pe termen nedefinit sau permanent. Ba chiar aş face acelaşi lobby şi pentru tine. Cu ocazia asta, îţi cer scuze (clare, sincere, suficient de publice?) pentru că te-am insultat înaintea bannării noastre comune. Regret că mi-am ieşit din pepeni. Nu trebuia să te insult, chiar dacă ţi-ai căutat-o cu lumânarea. Până la urmă, (cum îmi spunea Judex în particular) „fiecare e un om şi are un suflet”.
La ce-mi foloseşte o insultă? Mă descarc, îmi dă o senzaţie de satisfacţie, îmi răzbună cine ştie ce frustrări acumulate aiurea, mă face să uit cine ştie ce complexe, îmi umflă pipota, îmi gâdilă fuduliile... Senzaţia reconfortantă, de bine, durează o clipă. A meritat? Nu. Mi-a întărit un reflex, ceea ce va face ca data viitoare, o situaţie similară să declanşeze, mai uşor, acelaşi răspuns. Cu ce preţ? Am stricat ziua cuiva, am făcut pe cineva nefericit, am enervat, am transmis o frustrare. Pentru o fracţiune de secundă în care am savurat senzaţia de „bine”. Nu a meritat. (Pregătesc un scenariu de scurt metraj pe tema asta.)
Concluzia asta o poţi trage numai interacţionând cu alţi oameni. În izolare, nu. N-aş avea nici un fel de satisfacţie dacă Judex, odată debannat, ar lua-o de la capăt cu insultele. Dar nu sunt profesorul lui de bune maniere sau de altceva. Şi nici al altcuiva. La fel cum nu e cazul să fie nici Pitbull, care trebuie să fie doar moderator. Contrar părerii lui, eu cred că rolul unui moderator nu este să sancţioneze, să dea lecţii, să trieze, să elimine, ci să armonizeze. Nu vreau să fac pe deşteptul, nu vreau să-i dau lecţii, nu vreau să-i salvez sufletul, nici să îl aduc pe calea „cea bună”, nu vreau să-l modific. Reproşurile mele au altă ţintă, recunosc, egoistă. Ţinta mea e să se creeze climatul pe care îl caut şi mi-l doresc. Un climat care să-mi permită să comunic şi să schimb idei despre lucrurile care mă interesează, cu oamenii pe care îi găsesc interesanţi, să reţin ideile pe care doresc să le reţin, fără a-mi fi impus ceva sau limitat ceva. Rvn, poate reuşeşti să îl convingi pe Pitbull că nici Keep, nici Dragomara, nici Judex, nici eu, nici alţii, nu sunt „duşmanii poporului” (cinematografiei româneşti), nu sunt vreo specie de nevertebrate târâtoare, chiar dacă au alte păreri şi idei, mânate de invidie, răzbunare, complexe, ignoranţă. Armonia nu se instaurează prin forţă, stârpind purtătorii ideilor opuse. Pentru a vedea clar şi a înţelege e nevoie de detaşare, de o atmosferă mai relaxată. Responsabilitatea şi posibilitatea sunt ale moderatorului. El dă tonul muzicii.
Cu toţii, împrumutăm identităţilor noastre de pe forum ceva din personalitatea noastră reală. Vrând, nevrând, mica lume virtuală capătă astfel asemănări cu lumea reală. În ea, nu toţi oamenii sunt de acord, din fericire! Lumea asta o populează, cu drepturi egale, şi prostuţii, şi ne-proştii, şi civilizaţii, şi mai-puţin-ciopliţii, şi artiştii, şi farsorii, şi laşii, şi bravii, şi blajinii, şi tupeiştii, şi cei tari, şi cei slabi... Toţi au locul lor sub soare, aşa e normal să fie.
Rvn, eu nu duc vreun război sfânt, şi nu împart lumea în duşmani şi în prieteni, în funcţie de cum îmi sunt împărtăşite ideile şi gusturile.
Repet, sunt aici dintr-un motiv egoist – caut un spaţiu care să-mi stimuleze creativitatea. Eu pentru asta fac lobby, nu pentru Judex. E treaba fiecăruia dintre noi ce caută şi de ce e aici.

Last edited by c.ghevara : 19 Nov 2010 at 01:42.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif