View Single Post
Old 29 Oct 2010, 23:20   #281
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
chestia asta cu "n-ai vazut filmul, n-ai dreptul sa vorbesti" e un pretext.
au fost situatii in care si inainte de a vedea filmul, si dupa ce l-am vazut, am fost tratat cu aceeasi masura.
dar nu mai discut treaba asta.
raman siderat de pofta cu care niste oameni pot savura imagini cu nicolae ceausescu dupa 20 de ani in care am vazut sute de ore de astfel de imagini.
va aduceti aminte de documentarele facute de diverse televiziuni, de ai nostri, de aiurea, cu ceausescu in diverse ipostaze.
a fost un serial indelungat, tot cu imagini necomentate, numit "noaptea generalilor", cred ca facut de petre mihai bacanu, in care zeci de ore reflectau ce se intampla in televiziune, in sediul cc, in sediul mapn, etc. in timpul revolutiei.
apoi am vazut cu totii ore intregi de imagini cu ceausescu in vizita la londra, cu regina, la vanatoare cum ii "boteza" pe nou veniti, tragandu-le cate o biciusca pe cura, cum juca el volei sau sah cu emil bobu, cum defila cu nixon in bucuresti, cum statea la un pahar de vin, in particular, cu zoe de gat, etc.etc.

prin urmare, cum isi justifica surpriza, revelatia "geniului" lui andrei ujica, unii oameni care stiu de mult timp cu ce se mananca aparitiile filmate ale lui ceausescu?
de ce sa conteze o imagine in plus cu o chinezoaica cantand un cantec in romaneste?
ce orgasm, ce fior launtric trezesc secvente nedifuzate din arhiva lui ceausescu?
schimba intr-un fel unghiul de vedere asupra lui nicolae ceausescu?
a facut andrei ujica un excurs impresionant in tenebrele lui ceausescu, a descoperit o nisa intunecata, un substrat subtil al biografiei acestuia, demn sa arunce o lumina aparte asupra lui ceausescu?
au aflat spectatorii de la sala palatului lucruri in plus despre ceausescu?
i-a imbogatit cu ceva cele 3 ore de vizionata secvente noi si vechi cu ceausescu?
chiar in halul asta a ajuns documentaristica, sa apreciem ca un individ a vazut cateva sute, mii de ore cu ceausescu si a selectat 3 ore, care i s-or fi parut inedite?
asta e munca de regizor de film documentar?
ineditul ala a aratat ceva nou, altceva decat stiam despre ceausescu?
si de ce titlul asta, voit amagitor pentru omul simplu, "autobiografia lui nicolae ceausescu"?
ca sa atragi prostimea?
sunt sute de documentare despre hitler, stalin, mao, etc.
oricine se uita la ele, din simplul fapt ca RAUL atrage.
nimeni nu se uita la documentare cu maica tereza.
dar cei care le-au facut au inchegat o idee, au adus o noutate, au descoperit o latura nebanuita a personalitatii celui vizat.
pe cand andrei ujica, ce-a facut?
o ciorba reincalzita?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif