View Single Post
Old 24 Aug 2010, 23:28   #14
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Costurile la care se ridica o productie 3D si munca depusa in general in animatie nu prea se compara cu un film realizat cu actori ( vezi bugetele comparativ oriunde in lume ). In plus, cu un actor poti trage imediat o dubla ca sa ajungi la jocul dorit, in animatie e o munca imensa pentru aceasi dubla. Apoi vine aparatura utilizata care este iar o investitie enorma sau de inchiriat la fel costa destul de mult. Ca si exemplu o sesiune de motion capture costa aproximativ 1000 de euro. La o asemenea productie, dupa umila mea parere si experienta este necesara o echipa de aproximativ 15 profesionisti si cam 9 luni de munca pentru sa zicem 15 minute. Echipa aceasta trebuie platita bineanteles si cei din domeniu care sunt si buni nu sunt deloc ieftini. Teaserul nu poate spune nimeni ca este un film la gata si eu vad acolo un concept a ceea ce urmeaza sa se creeze in 3d, un concept ambiental sa zicem, iar muzica presupun ca doreste doar sa stabileasca linia pe care se va merge. Aveti idee cam cat costa sa faca cineva muzica la un film? Cred ca acest film are potential si intradevar cred este o varianta de a atrage catre cultura, fie ea si invechita daca asa cred unii, un public destul de variat. Sincer eu as dori sa vad o varianta innoita a acestei povesti. Cred ca se doreste a fi un experiment acest film si cred ca daca este conceput bine chiar poate fi interesant.
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif