View Single Post
Old 05 Aug 2010, 00:08   #39
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Originally Posted by danonino:
Serialul Dr. House e genial in mare parte datorita personajului, care e un anti-erou, lipsit de conveniente sociale, inzestrat cu o logica orbitor de maiastra. Face si spune niste lucruri care cutremura orice constiinta decenta, si o face avand de fiecare data dreptate.
Morala, constiinta si cliseul uman nu se regasesc in el, House e dominat de logica si inteligenta. Nu isi ascunde gandurile dupa cuvinte.
Hmm... fara morala. Suna a nihilism. Dar stai putin... omu' asta e doctor, nu? Adica salveaza vieti. Intr-adevar, complet imoral. Se pare ca serialul asta te invata o logica geniala.

Mi se pare o tampenie sa-ti placa un serial doar pentru personajul principal. Mi-e mila de scenaristii aia care l-au creat si l-au pus pe ecarn deoarece ei sunt prea lasi sa-si traiasca viata asa. Nu e de mirare ca scenariul se repeta. Atata stiu. Tocilarii aia si-au creat un super-erou care are mereu dreptate pentru ca nu e nimeni prin jur sa-i contra-argumenteze logica. E un show ieftin si limitat in acest sens. Normal ca iti pare cel mai tare din parcare, cel mai cool, cel mai genial, cel mai ce vrei tu, cand il iei ca atare. De ce sa te obosestei sa cauti dedesubturile sau sa-ti folosesti singur mintea?
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif