Thread: Spartacus
View Single Post
Old 15 Jul 2010, 19:59   #37
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Originally Posted by catalinpetrescu:
Originally Posted by mirkea:
Nu stiu sa mai existe vreun serial cu o asemenea traiectorie ca spartacus.
Filmul are closure (damn english) ... lucru pe care nu-l pot spune despre multe seriale (*cough* LOST *cough*). Desi e final e sezon ar fi putut la fel de usor sa fie si final de serial pentru ca principalul fir narativ ajunge la final.


Cum plm sa aiba closure, cand e season one, si revolta (pivoting act in the screnplay) nici nu a inceput.
Lost a avut multa closure, chiar prea multa, descoperim in ultimul episod, ca de fapt vietile paralele erau in timpuri decalate, si doc ramane in acelasi loc, intins pe spate, cu aceiasi musca, ca in primul episod. Yeah..



E culmea ironiei sa vii aici sa spui ca Spartacus n-are closure si apoi sa pomenesti Lost ca contra-exemplu.

Lost e un serial care timp de 5 ani si-a lasat publicul cu buza umflata. CINCI ANI. Si tu il aduci ca exemplu?

Lost e un serial in care majoritatea episoadelor iti raspundeau la o intrebare si iti puneau doua noi in schimb. Lost e un serial ale carui finaluri de sezon nu aveau cum sa te satisfaca niciodata pe deplin, erau prea multe intrebari, prea mutte "da' de ce"-uri care asteptau un raspuns.

Spartacus in schimb are un sfarsit de sezon in care mai toate subplot-urile isi ating finalul:
- nevasta lui Varo razbunand moartea acestuia
- relatia dintre Crixus si Lucretia
- relatia dintre Lucretia si Ilythia
- Doctore si Ashur (desi nu in totalitate)
- razbunarea lui Spartacus
etc

Are destul closure incat sa te satisfaca pe deplin dar lasa si cateva subplot-uri inca deschise pe care sa poata construi un nou sezon. Si sa fim seriosi tema cu revolta s-a conturat in ultimele episoade si nu a fost predominanta pe tot parcursul serialului.

Daca Spartacus s-ar fi numit Leonidas, s-ar fi bazat pe un personaj fictiv, ar fi suferit cateva modificari minore si s-ar fi terminat cu gladiatorii iesind pe poarta si indreptandu-se in cele 4 zari atunci ar fi putut sa fie chiar sfarsitul serialului si nimeni nu s-ar fi plans.


Originally Posted by marius_em:
Originally Posted by mirkea:
...

Da, mirkea, ai subliniat perfect. Incepe dubios, dar te rasplateste pe final. Exact aceeasi senzatie am avut si eu de la episodul 6 in sus, si finalul mi-a injectat destula adrenalina incat sa incep sa sar pe pat si sa tip "kill them". E o constructie ideala a suspansului pe parcursul celor 13 episoade.
Tocmai de aceea am dubii ca sezonul 2 va mai fi la acelasi nivel. Cum spunei si tu, au incheiat perfect sezonul, puteau sa-l lase asa, si nu ramanea nimeni cu sentimentul ala de frustrare, de "fuck you" ca la fiecare sezon din Lost. Au murit personaje principale, si aici ma refer in primul rand la Batiatus, care au fost deliciul acestui serial.

Macar lumea isi va lua portia de Batiatus odata cu noul prequel. Cat despre sezonul 2 si eu sunt putin sceptic si nu cred ca se va ridica la inaltimea primului dar pe de alta parte am invatat sa nu subestimez scriitori din spatele acestui serial. Plus ca sezonul doi ni-l va introduce pe Crassus, care ar putea fi noul Batiatus (desi e cam mult wishful thinking in afirmatia asta ).

Last edited by mirkea : 15 Jul 2010 at 20:43.
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif