Nu am zis asta. Am spus doar că (din lipsă de tehnică, la fel ca în cazul... brazilianului care i-a fracturat involuntar cubitusul lui Drogba), Elano a ratat mingea, lovind violent în gol, sau mai degrabă în talpa lui Tioté. Oprește clipul și vei observa cu ușurință că piciorul accidentat atinge numai tangențial balonul.
Închei aici discuția despre meciul ăsta, dar vreau să spun că azi m-a uimit și m-a mâhnit explicația pe care Fabiano a dat-o după meci în legătură cu faza golului al doilea. El spune că hențul fiind - susține el - involuntar, golul e corect.

Dacă această constatare nu e numai un mod de a alunga sentimentul de vinovăție, atunci ea denotă nu numai o crasă lipsă de cultură fotbalistică dar și o îngrijorătoare necunoaștere a regulamentului jocului. Hențul involuntar te scapă de o lovitură liberă, dar nu de primirea unui gol și nici într-un caz nu-ți poate servi la marcarea unuia!
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....gif?width=510
Os cariocas se antrenează pentru marcarea de goluri direct din repunere de la margine.
