View Single Post
Old 12 Jun 2010, 00:56   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
Tare mi-e ca si cu un salar pe masura muncii, obiceiul asta n-ar disparea cu una cu doua. Old habits die hard...

Daca e vorba de obicei atunci e al celor ce dau, nu al celor ce iau. Spitalul nu e singurul loc in care se practica, nici pe departe. Omul ala de ia bani se gandeste in primul rand ca are nevoie de ei si cum isi face treaba oricum de ce nu i-ar accepta? Asta nu inseamna ca daca cineva nu da bani persoana respectiva nu o sa fie tratata corect. Ca sa nu mai existe problema asta trebuie sa nu mai ofere lumea bani, iar pseudomedicii care nu se uita la tine fara sa le dai ceva sa se invete minte si fara.

Originally Posted by Windom:
Si nu stiu citi o fac din marinimie, to make a difference...

Aici cred ca ai dreptate. Am impresia ca majoritatea privesc meseria asta ca orice alta meserie, ceva de facut, ceva care sa-ti aduca bani. De altfel observ asta si in caracterul multor colegi de-ai mei.

Originally Posted by Windom:
La fel ca in cazul preotimii, fructele se culeg mai tirziu. N-am vazut inca popa sau doctor rupt in cur sau muritor de foame.

Nefericita comparatie. Chiar cu popii ai gasit sa compari medicii? Inteleg ca ai comparat din alt punct de vedere, dar unde medicul e indispensabil si pe buna dreptate ar trebui sa nu fie muritor de foame, popa e un fel de parazit care se hraneste cu naivitatea unei mari parti a populatiei. Desigur, imi place sa cred ca multi o fac din bunavointa, dar mi-e teama ca e acelasi lucru ca si in cazul de mai sus cu medicii. Chestia e ca si daca ar face-o din bunavointa tot nu are o utilitate prea mare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif