Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 29 May 2010, 04:05   #205
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by miercuri:
Am facut pana la urma sushi si a iesit cum trebuie. In seara asta mai fac o tura si o sa am mai multi degustatori ca prima data!


Jeeezus, ai facut sushi???????????? eu am vazut un filmuletz despre cum se face si m-am pictisit si am obosit uitandu-ma la film, daramite sa mai si fac....mi se pare extrem de dificil sa faci omleta aia specifica pt sushi si toate alea....
Mie mi se pare destul de fun to make asa, cam ca la ora de lucru manual
Omleta nu e asa greu de facut, ideea e sa nu se faramiteze in tigaie cand o aduni intr-o parte. Forma se drege cel mai bine daca o infasori intr-un bamboo mat si o lasi asa sa se raceasca. Cea mai compicata parte la sushi mi se pare rulatul, la inceput puneam prea mult orez si nu se lipeau cand rulam, sau se desfaceau cand ma apucam sa tai, dar dupa al treilea roll m-am cam prins care sunt proportiile. In ele am pus castravete, omleta, morcovi, ciuperci shiitake murate (am gasit la mega image) si somon/ton. Intentionez sa experimentez eventual si cu avocado, creveti, frunze de spanac, ceapa verde... Am si niste poze facute cu telefonul, dar mi-a fost lene sa le uploadez sa le uploadez.

Last edited by miercuri : 29 May 2010 at 04:07.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif