Thread: "Agora"
View Single Post
Old 23 Apr 2010, 10:09   #112
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by marius_em:
Am vazut si eu in sfrasit filmul. Pe calculator, pentru ca cineva, nu spun cine (Incepe cu C si se termina cu inema City) considera ca Iasul e prea inapoiat pentru filmul asta.

M-am asteptat la ceva mai controversat decat Codul lui da Vinci, dupa ce am citit aici. Nu e.
E un film extraordinar, puternic in executie si in mesaj, o drama complexa. Nu e un film anti-crestin, nu e nici macar anti-religie, si nu, nu e propaganda ateista. Ma intristeaza si ma sperie ca inca se mai considera punerea pe prim plan a nevoii de cunoastere celei de religie ca propaganda ateista.
In fine, "raul" in filmul asta nu e un atribut exclusiv al crestinilor, asa cum crestinii nu sunt prezentati doar intr-o lumina proasta, dimpotriva. Valorile crestine, si puterea crestinismului pentru sufletul uman sunt valorificate mai ales prin Davus.
Tot ce a urmat, tot habotnicismul, toata aroganta si ignoranta omului simplu ce i s-a pus o bata in mana si i s-a spus ca tot ce face e ok, pentru ca indeplineste cuvantul lui D-zeu, e o realitatea, o realitate inca actuala, ce nu tine doar de crestinism si care nu trebuie negata. E natura umana, e prostia umana. Tindem sa glorificam trecutul, sa vedem inceputurile crestinismului doar cu martiri, cu sfinti, cu oameni blanzi si intelepti ce vorbesc pe strazi si raspandesc cuvantul lui D-zeu. Sigur, e frumos, si, da, pe asta se bazeaza crestinismul, pe aceste valori, doar ca omul prost tot prost ramane, fie ca e crestin sau nu, si nu cred ca s-au dat teste de cultura generala tuturor convertitilor la crestinism.
Mesajul e anti-ignoranta. Hypatia, asa cum a fost prezentata, si tind sa cred ca si personajul real, desi, spre rusinea mea, nu am stiut de ea inainte de Agora, e chiar un exponent de varf al umanitatii. Filmul insa nu trebuie luat ca atare, sunt multe inexactitati si aproximari. Faptul ca Hypatia era pe cale sa descopere secretel teoriei heliocentriste e pura speculatie artistica.
Si nu toti crestinii au fost idioti si criminali. Si nu toata istoria crestinismului s-a construit pe sange. Si crestinismul nu inseamna doar habotnicie. Daca ai nevoie ca in fiecare film sa ti se aduca aminte asta, poate Agora nu e pentru tine.


LE. "I was forgiven, but i cannot forgive anymore." (Davus, chiar daca a avut foarte putine replici, majoritate au fost memorabile).

sunt de acord cu tot ce ai zis.

As mai adauga faptul ca, indiferent de religie, omul are aceeasi natura. E violent, crud si razbunator.
Nu e impotriva religiei, nu e impotriva crestinismului sau politesmului. Filmul este impotriva fanatismului religios, acest lucru se observa cat se poate de clar.

Nu ma deranjeaza atribuirea Hypatiei descoperirii traiectoriei planetelor. Regizorul a vrut sa evidentieze printr-un exemplu simplu si cunoscut, pierderile stiintei cauzate de religie.
(Acuma, ii rog pe cretinii care nu sunt de acord cu ceea ce am zis sa caute pe google "inchizitie")


Scena in care Orestes este lovit cu pietre e graitoare pentru subiectul filmului.
Mi-a placut foarte mult. Regret faptul ca nu a avut atat de multa publicitate pe cat ar fi meritat.
Cand lumea se imbulzea la cascada de clisee numita Avatar, la Agora audienta depasea cu noroc 5 persoane.

Pentru toti figuranti si harfisti care criticau si luau in deradere elipsa ("ce mare descoperire e asta... elipsa, un rahat si jumatate").
Erati voi in stare sa descoperiti asta? Dotati cu un telescop, puteati voi descoperii traseul miscarii?Nu, nu aveati inteligenta si logica necesara. Ba, "inteligentii" lu' peste, cum reusiti sa vietuiti?

@ Pitbull
Esti prost?
Ai probleme serioase la cap. Vad ca ai logica unui copil de 5 ani care respecta regulile doar ca sa nu fie pedepsit. Spune-mi, te rog, esti de acord cu sexul inainte de casatorie?

LE: Daca nu esti in stare sa aduci contraargumente, sa iti poti justifica ideile in cuvinte, poti sa imi dai ban.

Last edited by danonino : 23 Apr 2010 at 10:21.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif