View Single Post
Old 01 Apr 2010, 20:30   #39
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Oricum,n-o sa putem concura niciodata cu Hollywood-ul!
Cei care l-au creat au stiut sa faca dintr-o mare inventie de inceput de secol(ma refer la cea a fratilor Lumiere)una dintre cele mai prospere afaceri din lume!Cum??Ei,acest lucru ar trebui sa ne preocupe in mod special,sa incercam sa invatam de la americani care-i reteta de a produce filme cu succes la public,sa tragem cu ochiul si sa le luam doar ca surse de inspiratie!
Si ai dreptate Keep ,cu asa zisa"industrie de filme".Putine tari in lumea asta se pot mandri cu o asemenea industrie si in nici un caz, Romania.Noi ne incadram doar la categoria "fosta industrie",fiindca inainte de revolutie casele de productie mergeau din plin!1,2,3,4,5,parca astea erau, nu?N-are importanta ca erau 90%propaganda de partid,erau cu zecile pe an filmele lansate si asta insemna industrie,zic eu!O mare expansiune a capatat Bollywoodul in ultima vreme,nu intamplator S.M.a fost anul trecut oscarizat,chiar daca nu a fost produs acolo,parca tocmai asta a fost efectul lui,a scos filmele cu indieni in lumea buna a cinematografiei!
Si filmele chinezesti sunt produse pe banda rulanta!Sunt mai ieftine,actorii se multumesc cu un pumn de orez pe zi,probabil, si au o mare calitate:le imita perfect pe cele americane!
Cam asta era in capul meu cand spuneam ca pana nu imbraci filmele in "haine comercaiale" n-ai cum sa supravietuiesti!Intai sa acumulezi capital,sa poti investi mai departe si cand gramada de bani este mare poti cheltui niscaiva euroi si pe filme pretentioase care incuie mintea omului de nivel intelectual mediu si scazut!
ASTEPT PAREREA TA DESPRE IDEILE MELE!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif