View Single Post
Old 30 Mar 2010, 17:59   #14
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Saber, ti-o spun din intuitie (in care excelez) nu din experienta.
Sunt la fel de noname ca si tine numai ca spre deosebire de tine eu sunt un as al scenariilor in Romania, unul nedescoperit, bineinteles. Adica, eu pot continua francizele Alien si Terminator (dpdv al scenariului, poate si ala regizoral) iar in cel mai rau caz as castiga doar un concurs la nivel national, adica in Romania sunt No.1 la treaba asta din simplul fapt ca NIMENI nu e la fel de nebun ca mine. Ok, destul cu "lauda"...

In Romania e imposibil ceea ce vrei tu DECAT DACA:
- contactezi Media Pro Pictures si iese ceva la nivelul cunoscut de noi toti romanii;
- daca am inteles bine e vorba de costume medievale, filmari cu cai? Il suni pe Sergiu Nicolaescu si ii ceri niste sfaturi si atat;
- totul ramane la nivel de desen animat 3D sau ce ai spus tu pe acolo, adica, film, d ecalibrul a ceea ce vezi la Hollywood, nu stiu, dar aia au alta tehnologie, nu stiu daca in Romania exista aparatura asta..te-ai gandit cumva si la camera Imax?? Atunci e naspa.
- chestia cu macaraua "construita prin forte proprii" imi starneste rasul si te rog sa ma scuzi.
- "fraieri" care sa filmeze pe gratis vor fi putini si nu stiu daca ar fi tocmai oamenii cei mai potriviti.

Peste granita, ai sanse mai mari dar eu unul nu prea vad cum poti face ASTA.
"Cauta-i" si tu pe Pierre Morel - regizoru' de la Banlieue 13 - si / sau pe Luc Besson. Astia sunt mai aproape de noi ca sunt frantzuji. Cannes -> Mungiu -> 432 -> Besson...ceva de genu'. Desi nu prea vad cum ai putea face ASTA daca nu asculti macar 50% si de sfaturile lui Pitbull.
Sau bombardeaza-i si pe "baietii" astia cu e-mail-uri, poate iese ceva, decat asa sa stai si sa intrebi pe forum:
http://www.intercomfilm.ro/cine

La Intercomfilm nu s-a gandit nimeni de pe CineMagia?? Trebuie sa va-'nvat eu un Unknown?!?

Last edited by Neuptolem : 30 Mar 2010 at 18:02.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif