Thread: Scopul filmului
View Single Post
Old 23 Mar 2010, 01:18   #31
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Daca eu ca individ aleg, cu eul meu, si nu las himera unui public dintr-un cinema sau box-office-ul sa ma influenteze, nu sunt timpuri deloc apuse; dar ce straniu si fascinant este ca uneori nu noi alegem filmele ci ele ne aleg pe noi si spun asta pentru ca am vazut asta seara Ingerul exterminator al lui Bunuel; am descarcate cateva filme ale sale si din lipsa de subtitrare fie ea si in engleza am zis pas primelor trei alese pentru ca acesta sa mearga, coincidenta? puteti sa radeti dar nu cred, sunt intr-o dilema mentala asemanatoare cu cea fizica a personajelor din film si urmarindu-l m-am simtit ca jumatatea clepsidrei; cum de 'm-a ales' insa e ceva ce nu-mi pot explica si sincer nici nu vreau pentru ca as stirbi din frumusetea aproape ireala a unor momente create de Film
Deci, de aici cumva firul; o sa observi, Federico, simetria: Fir = impletire, rezistenta, desfasurare ~ Film = eterogenitate, impact, curgere; Ariadna = chipul conglomerat luminos (Creatorul de film) ce razbate dincolo de intunericul si iluzia Labirintului (Vietii); daca il privesti cu ochii interiori, filmul e un corn al abundentei de indicii, care folosite cu istetimea sufletului, pot fi izbavitoare
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU

Last edited by SoricicaMov : 23 Mar 2010 at 01:30.
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif