View Single Post
Old 05 Mar 2010, 23:56   #52
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
The futterwacken was gay, but the rest was OK. Just OK.
E un Disney. Si Disney suge tot, suge si farmecul lui Depp, suge si excentritatea lui Burton, suge orice si oricat, doar sa faca un film cat mai vandabil.


Filmul e ok, trebuie vazut pentru imagine, pentru scenografie, pentru machiaj, pentru 3d, in genere pentru impresia vizuala. E la nivelul Avatar-ului la acest aspect. Dar nu e la nivelul Avatarului din punct de vedere al feeling-ului, al scenariului, al povestii, asta desi a avut o materie prima mult mai potenta.
Iti ia ochii, si Burton iti ofera tot ce se poate cumpara cu bani. Ce nu-ti ofera insa e ce nu se poate cumpara cu bani, acea sclipire, acel geniu al sau, acel non-conformism. Depp e anemic. Alice e destul de plata, si non-evolutiva, desi asta ar fi fost toata ideea filmului.
La final, am fost putin dezamagit. Am fost dat pe spate de lumea din Wonderland, dar parca m-am uitat la Narnia, sau la Harry Potter. Ceva ce putea fi may edgy, mai dark, mai nu asa de disney, de let's hold hands and dance like idiots.
Ending specific Disney, cu o lupta nici epica, nici semnificativa in vreun fel, ci doar sa fie acolo, cu dansul ala stupid, care a stricat si mai mult deja o impresie nu prea buna.
Si apoi Alice devine un fel de business woman. Si in loc de "the end", apare un mare: Fuck you, yours truly, Disney,
Nota mea: 7/10
Recomandare: See it, but lower your expectations. Ceea ce e greu de facut, cand astepti un film de 5-6 luni. Totusi Depp, chiar si asa, ca dupa o betie cum pare aici, are momentele sale si e the mother fucking Depp. Si Alice are cel putin o replica care va va face sa zambiti si s-o placeti.

Last edited by marius_em : 06 Mar 2010 at 00:14.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif