View Single Post
Old 02 Mar 2010, 09:52   #12
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu mi-a placut. Mi s-a parut ca alterneaza scene foarte bune cum a fost aceea de inceput cand diavolul i-a facut vizita lui Parnassus la schitul din Tibet, parca, cu scene cartoonish, cum erau cele din imaginarium, mai ales faza cu picioroangele. CGI-ul nu a stralucit, cat despre poveste, m-a pierdut total. In final n-am ramas cu nici o idee, daca se osteneste cineva sa-mi explice filmul asta, i-as fi recunoscator. Tot ce am prins au fost franturi, pact cu diavolul, ceva cu imaginatie, o tenta de pedofilie, personajul lui Ledger era bun, dar apoi e rau, ca a facut trafic cu copii, sau ceva de genul, oricum nu e prea clar.
Cateva replici memorabile, cateva cadre excelente, toate cu Ledger, si Plummer, si cam atat.
Nu vreau sa fiu rau, mai ales ca am asteptat atat sa-l vad, doar imi recunosc incapacitatea de a intelege filmul asta.

LE. Pitbull, 12 Monkeys e poate singurul film SF despre calatoria in timp in care paradoxul temporal e exclus, asta pentru ca respecta cu sfintenie propria regula de calatorit in timp, expusa inca de la inceputul filmului, anume ca nimic din trecut nu poate fi schimbat, iar faptul ca se calatoreste in trecut, nu e un paradox, ci e si calatoria asta un fapt din trecut in sine. Intr-un fel ni se spune ca liberul arbitru e o iluzie, si ca soarta ti-e scrisa, si nu poate fi schimbata.

Last edited by marius_em : 02 Mar 2010 at 10:14.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif