Thread: Oscar 2010
View Single Post
Old 24 Feb 2010, 20:07   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Liviu-:
Dar de cel mai bun film strain ce ziceti? Chiar daca in general The White Ribbon a castigat mai tot, nu m-as mira deloc sa vad Un Prophete castigator. Si nu doar Un Prophete, tocmai am vazut The secret in their eyes si as zice ca e un contracandidat puternic, parca si putin mai apropiat de gusturile celor din Academie.

Nu ma mira deloc faptul ca la categoria filme straine sunt filme foarte bune, pe cand la categoria cel mai bun film au pus unele doar ca sa umple locurile. Totusi, daca atunci cand existau doar 5 nominalizari la cel mai bun film si-au gasit locul si filme straine, nu vad de ce intr-un an atat de slab pentru americani si inca cu 10 nominalizati, nu si-a gasit locul si un film strain. Faptul ca An Education e britanic nu se pune. Asta daca tot s-a trecut cu vederea peste filme precum Moon si The Road (la ultimul ma bazez pe spusele altora pentru ca inca nu l-am vazut; daca tot a fost ignorat total astept sa-l vad la cinema).
Dar o parte din filmele straine n-au avut inca lansarea oficiala in America si nu sunt eligible pentru alte categorii. Altfel, Tahar Rahim trebuia sa fie nominalizat la Best Actor, categoric. Dar tot nu-mi explic cum Viggo Mortensen a fost ignorat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif