View Single Post
Old 06 Feb 2010, 03:29   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
prima parte a filmului e cea mai interesanta, e cea care ii da o anumita doza de originalitate in raport cu alte filme de razboi. Exista o tensiune aproape insuportabila in acele secvente care-i prezinta pe genisti "la lucru", tensiune datorata, in mare parte tocmai faptului ca secventele sint atit de lungi. Literalmente, iti da impresia ca 1 minut dureaza de fapt o ora, astepti permanent incordat momentul in care acea dubla amenintare - explozibilul si lunetistii - se materializeaza, intr-o forma sau alta.
Si eu sunt de aceeasi parere. In ultima jumatate de ora am inceput sa-mi pierd rabdarea cand am vazut ca se contureaza un pseudo-plot. Putea la fel de bine sa functioneze si fara, razboiul nu trebuie sa fie narativ, se intampla pur si simplu.
In Generation Kill, miniseria pe care o pomenea Marius, le iese mult mai bine, e drept ca au avut totusi 7 ore la dispozitie in care sa isi desfasoare personajele. Dar cred ca toti cei care au vazut GK au ramas cu impresia ca The Hurt Locker e intr-o oarecare masura amatoricesc.

Last edited by miercuri : 06 Feb 2010 at 03:33.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif