View Single Post
Old 20 Jan 2010, 00:58   #18
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 272
Ei, cele straine sau cele romanesti. Cate-un strop din fiecare. Dar ce apreciez eu, conteaza si ce apreciez eu, sunt filmele care ori imi tin creierul in functiune pe toata durata filmului si au si o doza mica de comercial ori sunt foarte comerciale dar au doza de artistic bine structurata. Cu precizarea ca cele dintai sa atinga si idea de film de arta dar ating ele si punctul asta daca sunt inteligente. Si apoi nu e vorba doar de filmele romanesti. Important e sa am habar despre regizori contemporani si nu numai ca sa pot face o prima selectie. Despre ceilalti ori citesc ori aud. Din punctul meu de vedere, important e sa cunosc pe cei romani si apoi pe cei straini (comerciali dar de valoare si adevaratii artisti) ca sa stiu unde ma situez. In ce directie merg cu ideea de a veni cu ceva nou ca sa nu reinventez roata. Nu vreau sa fac asta .

Bine, am spus-o si unor foarte buni prieteni, o spun si aici; imi dau sanse mici sa fac vreodata un film (in adevaratul sens al cuvantului, care sa starneasca aplauze la sfarsit), imi dau sanse si mai mici sa vin cu ceva nou. Inceputul ... iar, scartie rau de tot. De ce sunt inca aici? Nicolaescu ar fi raspuns " Pentru ca vreau", Mungiu ar raspunde "..." nu stiu ce ar raspunde Mungiu, Spielberg ar raspunde "Pentru ca asta sunt" sau ceva de genul. Eu spun "Pentru ca sunt la inceput de drum."

M-am intalnit odata cu Mungiu, din intamplare, in City Mall. Eu cautam o intrare spre etajul 4 (unde sunt birourile si unde nu ajunge liftul) si vad pe cineva in departare. E cu spatele la mine. Ma gandesc sa ma duc sa cer indicatii asa ca ma duc spre persoana repsectiva. Sunt foarte aproape de el, el e cu spatele si realizez ca este EL. Ma scuz, el se intoarce la mine. Ma intreaba daca ne cunoastem pentru ca eu eram prea mut de uimire si de emotii si apoi imi dau drumul. SI vorbesc muuult de tot si el a avut rabdarea sa ma asculte. Si apoi imi zice; "De ce nu iei camera si filmezi pur si simplu?" "... am facut si asta in trecut, acum cred ca sunt de alt nivel".
Avea dreptate, daca asta vrei sa faci... ia camera si filmeaza orice. Apoi incearca sa dai un sens. Apoi ia camera si filmeaza cu sens si incearca sa redai o tema. Si tot asa. Cea mai mare lectie pe care ti-o poate da cineva. Nu conteaza unde crezi ca esti. Ia camera si... filmeaza!

Am vorbit cu Glo si o sa redeschidem topicul tanarului regizor. O sa-l punem chiar aici, la Cinematografia romaneasca.

Cat despre lectii, textu-i lung, filmu-i indraznet. Timp e. Noi sa fim sanatosi si sa ne putem raspunde reciproc.

Last edited by ilustra.films : 20 Jan 2010 at 01:06.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif