View Single Post
Old 17 Jan 2010, 20:00   #6
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 272
Prea multi Alex in context Deci...
Nu cu mult timp in urma exista un forum al tinarului regizor, deschis de me, veteranii-l stiu. In acest topic a scris Alex (din mesajul lui Pit) si care a venit cu inspirata idee de a infiinta un club. Un cineclub al nostru. Al regizorului adolescent. Eu i-am raspuns pozitiv la propunere asa ca am pus pe picioare ideea ( nu erau multe de facut, nu a trebuit decat sa gasesc o sala si... sa adun tinerii, cum in acel forum se scria deja, doar sala trebuia gasita). Intre timp intre me si Alex s-a legat o prietenie foarte stransa dar care nu s-a sfarsit prea bine. Intradevar... l-am ajutat foarte mult, in special la primul scurtmetraj. Ajutorul pe care il dadeam eu tinea mai mult de domeniul tehnic; lumini sunet, recuzita si mai putin pe partea artistic-regizoral-etetica a filmului. Si mai era o chestie; simteam ca daca as fi continuat sa-l ajut in felul asta, as fi ramas vesnic un acel cineva de la filmari care se ocupa de partea tenhica si nicidecum de partea artistica. In niciun caz nu vroiam asta. (e nevoie si de acesti oameni, de aceea mai fac si asta din cand in cand dar doar rar). Asa ca am hotarat sa stau o perioada in banca mea. Sa mai vad niste filme. Sa mai citesc niste cronici. Alex s-a cam suparat si suparat a ramas. L-am inteles la partea cu suparatul dar nu am inteles ce a avut cu prietenia noastra.

Cand colaborezi cu cineva... nu e important doar castigul tau. Trebuie sa te gandesti si la castigul celui de langa tine. Daca eu nu i-am putut oferi mai mult sprijin- surplusul de sprijin de care avea nevoie, inseamna ca doar eu ieseam castigator din colaborarea cu el. Ceea ce nu era normal. El e anul doi acum si clar as fi in acelasi stagiu cu posibilul sprijin asa ca... lucrurile intre noi doi par sa ramana asa cum sunt acum.
Multa bafta Alex

O sa radeschidem forumul deoarce nu cred ca mai exista problema prezenta in vechiul format. (dispareau topicurile si ramaneau doar cele care nu aveau legatura cu forumul. Ma cam durea sufletul sa vad ca se intampla ce se intampla. Cei de la programare n-au reusit sa depisteze problema deci nici solutie nu aveau. Ca sa nu mai vad topicuri disparande am decis sa sterg forumul. Cand l-am sters avea Tamarainsa vreo doua topicuri si mai era un mesaj ratacit.)

Last edited by ilustra.films : 17 Jan 2010 at 20:23.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif