View Single Post
Old 17 Jan 2010, 18:34   #15
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Judex, nu sunt rusofil, sunt chiar anti-rus. Ai probleme de logica daca ai dedus din faptul ca am zis ca ma doare in cot ca romanii i-au tradat pe nemti, ca as fi rusofil. Plus ca nu prea i-a tradat. Au mers cu nemtii pana la Stalingrad. Asta desi pula-bleaga de Hitler ne-a luat Ardealul si l-a dat ungurilor. Si desi am mers pana in fundul Rusiei cu ei, ca niste catelusi, ca poate, poate s-o indura nenea Hitler sa ne dea Ardealul inapoi, asta de fapt avea in minte sa ne dea regiuni din Ucraina, pana la Crimeea, nicidecum Ardealul.
Windom, cu sau fara nemti, sau chiar daca ne-am fi oprit la Prut, rusii tot ne-ar fi futut. Uitat-te la Polonia, astia au luptat cu toti, si la sfarsit tot in tabara pierzatorilor au fost inclusi. Au primit un mare "Fuck You" din partea rusilor pentru teritoriile ocupate de ei. Romania a luat decizia corecta de a se alia Germaniei, in acele conditii. Eram aliati cu Franta si Marea Britanie, dar cand Franta cade, si rusii iti dau ultimatumuri, alegi din ce ai. Dar adevarul e ca nici n-am fost noi sfinti, s-au comis crime anti-semite, pentru ca asa suntem noi, ne ia valul. Curentul germanofil era destul de popular incat sa catalizeze o alianta cu nemtii, in pofida uneia cu rusii, care nici nu stiu daca ar fi fost posibila, in sensul ca nu stiu daca rusii au propus asa ceva, ca ei se intelesesera deja cu nemtii unde va fi Romania.
Pitbul, eu nu inteleg paranoia asta a unora ca nemtii ar fi fost baieti buni, cel putin pentru Romania. De ce? Doar pentru ca au fost anti-rusi. Nemtii au fost la fel de rai pentru noi ca si rusii, de ce mi-ar pasa de Marea Tradare Nationala, cand pe nemti i-a cam durut in cur de romanii din Ardeal. Nici macar pe nemtii din ziua de azi nu-i mai intereseaza acest subiect, de ce ar trebui eu sa am niste complexe istorice in legatura cu acel eveniment. Nu, foarte bine au facut, era cat mai bine daca se reusea sa-i futem pe toti, si pe nemti, si unguri, si pe rusi, si pe bulgari. Asa i-am futut doar pe nemti si pe unguri, e un procentaj bun.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif