Thread: Offtopic Asylum
View Single Post
Old 30 Dec 2009, 23:35   #556
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

@keepwalking
am vrut să-ţi spun asta pe topicul legat de aşa-zisul tău film, dar mi-am zis că nu e cazul să mă complic, iar, inutil, cu tine.
tu afirmi acolo că un film tb judecat numai de către cineva care ştie cum se face el dpdv FIZIC, şi aci mă refer la orele de muncă pe care le presupune fiecare activitate specifică, cum ar fi scrierea scenariului, dublele, montajul etc. am găsit această judecată un pic stranie, evident ea se pretează cel mai bine produselor finite ale activităţilor preponderent fizice. să-ţi dau un exemplu, ca să mă înţelegi mai uşor: sunt dispusă să cumpăr roşiile cele mai mari pt. că ştiu că pentru a le obţine zarzavagiul a muncit mai atent, mai mult etc. sau: sunt dispusă să dau bani în plus pe un Lamborghini pentru că el este mai FIABIL decât un Logan, ci nu pentru că la el au muncit mai mulţi oameni un timp mai îndelungat. valoarea operei de artă, a filmului în cazul nostru nu este dată de numărul de oameni, de timpul şi de efortul care a dus la realizarea ei, ci de mesajul pe care-l transmite ea, de amprenta pe care-o lasă-n sufletul şi mintea spectatorului. timpul este cel mai exact "barometru" al operei de artă, el triază şi totodată consacră valorile.

nu lucrez într-o redacţie, ci într-o centrală nucleară, nu este locul şi nu am nici timpul necesar să-ţi explic ce presupune asta, în niciun caz nu are legătură cu munca de dragul plecatului de-acasă.

concluzie: valoarea unei activităţi NU rezidă în cantitatea de timp şi efort depuse, ci în rezultatele pe care le-ai obţinut. şi acum hai să vb un pic despre rezultate dând nişte numere: acum un an erau cel puţin 1000 de useri online CONSTANT, zilnic, azi acel număr abia sare peste 100.
nu vreau, pentru că nu am timp să vorbesc despre calitatea actuală a celor care postează pe forum, toţi userii de valoare, oamenii de cultură au plecat de pe acest forum. oare de ce?!

nimeni nu citeşte şi nu comentează mai atent ca mine articolele de pe site, mă rog, asta unde 90% din timp nu pot posta pe forum. nu vreau să par cârcotaşă, dar toate acele articolaşe nu sunt decât reproduceri umile ale articolelor de pe site-urile străine de profil. eu lucrez din 1995 cu baze de date, din 1997 sunt pe Internet deci nu-mi spune mie câtă muncă e în spatele acestui site, te rog, pentru că e foarte puţină şi de foarte proastă calitate. îmi pare rău că s-a ajuns aici, şi nu am glumit deloc când am vorbit despre demisie şi despre moartea CineMagiei. ceea ce este cel mai trist e faptul că ea nu a murit de la sine, ci a fost ucisă de incompetenţă, rea-voinţă, indiferenţă, ambiţii prosteşti, subiectivism etc.

PS: că uitasem, uffff asta chiar nu va suna plăcut, dar ăsta e adevărul: cred că ai apucat-o pe drum greşit, evident în ceea ce priveşte activitatea ta profesională, îmi pare rău că o să dau dovadă de lipsă de "umanism" (LOL), dar Pitbull nu este nicidecum un model de urmat, mă rog asta dacă nu ţi-ai propus să fii încă unul din rataţii ANONIMI din cinematografia românească!

singurul domeniul valoros în care l-ai fi putut copia este cel al culturii, numai că acesta este genul de activitate în care tb să începi de foarte tânăr, şi-n care, din păcate tu ai ratat startul.

îmi cer mii de scuze, însă eu cred că te îndrepţi într-o direcţie greşită, şi că de cele mai multe ori te pui singur în situaţii de-a dreptul penibile. oricum, tu fă ce vrei, timpul este singurul care-mi va confirma sau infirma părerile! om trăi şi-om povesti, sănătoşi să fim!


numai bine!

Last edited by Dragomara : 30 Dec 2009 at 23:55.
Dragomara is offline   sendpm.gif